;
COP27 Ekonomi

Petrol ve Gaz Firmaları Fosil Yakıtlarda “Korkutucu” Boyutlarda Büyüme Planlıyor

gaz

COP27 sırasında yayımlanan analiz, petrol ve gaz planlarının küresel ısınmayı 1.5 derecede tutma şansını engelleyeceğini gösteriyor.

Alman STK Urgewald ve 50 STK ortağı tarafından yapılan analize göre petrol ve gaz şirketleri, 115 milyar ton karbondiosit emisyonuna neden olacak korkutucu bir “genişleme” planlıyor. Bu rakam ABD’nin 24 yıllık emisyonuna eşdeğer.

Raporda, neredeyse tüm petrol ve gaz şirketlerinin fosil yakıtlardan daha fazla yararlanmayı planladığı ve 2020’den bu yana keşiflere 160 milyar dolar akıtıldığı tespit edildi.

Bu yatırımlar iklim krizinin sınırlanmasının önünde büyük bir engel.

Rapor, liderlerin iklim felaketini önlemek için karbon emisyonlarında derin ve hızlı kesintiler yapılması konusunda uyarıldığı COP27 iklim zirvesinde yayımlandı. Ancak analiz, arama ve üretim şirketlerinin 685’inden 655’inin (%96) 2021’den bu yana %20 oranında artan genişleme planlarına sahip olduğunu buldu.

IEA, 2021’de, dünyanın küresel ısınma ve milyarlarca insan üzerindeki kötüleşen etkileriyle mücadele etmesi adına, 2022’den itibaren hiçbir tüm yeni fosil yakıt projelerinin iptal edilmesi gerektiğini duyurmuştu.

Çalışmada ayrıca sıvılaştırılmış gazın dünya çapında ihracı için genişleme planlarının mevcut planlara göre iki katından fazla olacağı da ortaya çıktı. Bu, Afrika kıtasının mevcut yıllık emisyonlarına eşdeğer emisyonlara yol açacak.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve COVID pandemisinin devam eden toparlanması, bu yıl enerji fiyatlarının yükselmesine neden olurken bazı ülkeleri ve şirketleri enerji keşiflerini artırmaya sevk etti.

Bununla birlikte, birkaç büyük çalışma, iklim bozulmasını önlemek için mevcut fosil yakıt rezervlerinin büyük çoğunluğunun yeraltında kalması gerektiğini gösterdi.

Birçok gözlemci, ucuz yenilenebilir kaynaklar ve verimlilik yoluyla fosil yakıtlardan kurtulmanın yüksek enerji fiyatlarına hızlı ve kalıcı çözüm olduğunu savunuyor.

Urgewald’ın analizi, küresel petrol ve gaz üretiminin %95’inden sorumlu şirketleri kapsayan bir veri tabanına dayanıyor. Veriler, bir şirketin faaliyetlerinin IEA’nın net sıfır emisyon senaryosuna uygun olup olmadığının değerlendirilmesine olanak tanıyor.

Urgewald’dan Fiona Hauke, “Hesaplamalarımızın sonucu gerçekten korkutucu: Petrol ve gaz şirketlerinin kısa vadeli genişleme planları, IEA tarafından ortaya konan net sıfır emisyon rotasıyla uyumlu değil” dedi.

COP27’ye kadar olan bir dizi BM raporu, gezegenin iklim felaketine ne kadar yakın olduğunu açıkça ortaya koydu ve 1.5 dereceye giden emisyon azaltımları için halihazırda güvenilir bir yol sunulmuyor.

Bilim insanları, uluslararası kabul edilen 1.5 derece sınırını ulaşılabilir tutmak için emisyonların 2030 yılına kadar yaklaşık %50 oranında düşmesi gerektiği konusunda hemfikir.

Birçok petrol ve gaz şirketi tarafından yayımlanan iklim planları, Salı günü COP27’de BM Genel Sekreteri António Guterres’in hedefi oldu: “Merkezdeki ürünleri (kömür, petrol, gaz) hariç tutan sözde ‘net sıfır taahhütler’ gezegenimizi zehirliyor. Büyük fosil yakıt genişlemesini örtbas etmek için sahte ‘net sıfır’ taahhütlerini kullanmak kınanmalı. Bu zehirli örtbas dünyamızı iklim uçurumunun üzerine itebilir.”

Urgewald analizi, en büyük net sıfırı bozma planlarına sahip şirketlerin Saudi Aramco, QatarEnergy ve Abu Dhabi National Oil Company olduğunu ve onu Exxon Mobil, TotalEnergies ve Chevron’un izlediğini buldu.

Urgewald’dan Katrin Ganswindt, “Petrol ve gaz şirketleri ortak geleceğimize karşı bahse giriyor” dedi.

Sıvılaştırılmış gaz ihracat planlarındaki artış, Kuzey Amerika merkezli. Geliştirilmekte olan küresel sıvılaştırma tesislerinin %44’ü ABD’de, %11’i ise Kanada’da bulunuyor. QatarEnergy ve Gazprom da en büyük sıvılaştırılmış gaz planlarına sahip şirketler arasında yer alıyor.

NGO Reclaim Finance’den Lucie Pinson, “Sıvılaştırılmış gaz yanlış bir çözüm. Yeni planlanan projeler Avrupa’nın enerji krizini çözmek için çok geç ulaşacak. Ancak bizi yüksek karbonlu bir geleceğe bağlayacaklar” dedi.

Urgewald raporu, COP27’ye ev sahipliği yapan Mısır’ın “gerekli eylem ile sahadaki gerçeklik arasındaki kopukluk için mükemmel bir örnek” olduğunu söyledi. 55 şirketin de Mısır genelinde yeni petrol ve gaz kaynakları araştırdığını söyledi.