;
Bilim

Marmara ve Ege’de Kuraklık Riski Kritik Seviyelere Çıktı

kuraklık

Türkiye’de yağışların son üç ayda, uzun yıl verilerine göre %40,6, geçen yıla göre %31 azalma göstermesiyle kuraklık riski arttı. Kuraklık en fazla Marmara ve İç Ege’de hissediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle yağışlar azaldığından kuraklık belirgin hale geldi.

Türkiye’de 2 bin 57 gözlem sisteminden elde edilen en az 30 yıllık kesintisiz yağış ve sıcaklık verileri ile üçer aylık dönemler halinde aylık meteorolojik kuraklık analizleri hazırlanıyor.

Buna göre, Marmara Bölgesi’nin tamamında, Ege Bölgesi’nin Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçeleri hariç diğer kesimlerinde, Akdeniz Bölgesi’nin batısı ile doğu kesimlerinde, İç Anadolu Bölgesi’nin ortası ile batısında, Karadeniz Bölgesi’nin yer yer batı, orta ve doğu kesimlerinde, Doğu Anadolu Bölgesi’nin ortası ile kuzey kesimlerinde değişen şiddetlerde kuraklık etkili oldu.

Kuraklık, Marmara ile İç Ege’de ileri düzeylerde hissedildi. Diğer illerde ise kuraklık, orta, hafif ve normal değerlerde verilere yansıdı.

Marmara ve Ege’de İleri Düzeyde Kuraklık

Analizlere göre, “olağanüstü kuraklık”, “çok şiddetli kuraklık” ve “şiddetli kuraklık” diye tanımlanan ileri düzey kuraklık; Marmara ve Ege’de Tekirdağ ve Çanakkale’nin kıyı kesimleri, İstanbul ve Yalova kıyıları, Edirne ile Burdur ve Uşak çevreleri, Balıkesir, Kütahya ve Bilecik’te, İç Anadolu’da Kırşehir, Çankırı, Konya, Kırıkkale’de, Karadeniz’de de Sinop ve Trabzon’un iç kesimlerinde etkisini gösterdi.

Karadeniz’de de Yağışlar Azaldı

Türkiye’de su yılı yağışları, her sene 1 Ekim’den bir sonraki yılın 30 Eylül’e kadar olan dönemi kapsıyor ve bu dönemde Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce takip edilerek hesaplanıyor.

2023 su yılının 1 Ekim 2022-3 Ocak 2023 döneminde Türkiye genelinde kaydedilen yağışlar, “normali” olarak adlandırılan ve 1991-2021 dönemini kapsayan uzun yıl verilerine göre %40,6, geçen yıla göre %31 azalma gösterdi. Bölgesel olarak en fazla azalma %54 ile Marmara Bölgesi’nde gerçekleşti.

Türkiye’nin en yağışlı bölgesi Karadeniz’de de yağış geçen yıla göre %17,6 azaldı.

Yağışlar Ankara’da %36,3, İstanbul’da %51,8 Azaldı

1 Ekim 2022-3 Ocak 2023 arasında üç büyük şehirde yağışların azaldığı verilere yansıdı. Ankara’da yağışlarda normaline göre %36,4, İstanbul’da %51,8, İzmir’de %41,7 düşüş ölçülürken, Türkiye’nin buğday ambarı olarak nitelendirilen Konya’da da %50,3 azalma kaydedildi.

Bu dönemde tüm havzalarda yağışlarda da normaline göre azalma gerçekleşti. Yağışlarda en fazla azalma %64,6 ile Asi havzasında görüldü. Bu azalmayı %50,5 ile Marmara havzası %47,7 ile Susurluk %57,7 ile Kuzey Ege %43,5 ile Gediz takip etti.