;
Politika

İklim Aktivistlerinden Norveç ve Kanada’ya Mektup: “Çocuk Haklarını İhlal Ediyorsunuz”

Greta Thunberg, 14 genç aktivistle beraber Norveç Başbakanı Erna Solberg ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya ülkelerinin Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettikleri gerekçesiyle çağrıda bulunan bir mektup kaleme aldı.

Thunberg ile birlikte 15 genç aktivistin imzasının bulunduğu mektupta, Norveç’in ve Kanada’nın çocuklara karşı gerekli sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiği notu dikkat çekti.

Uluslararası arenada iklim değişikliğine karşı en etkin mücadeleyi verdiği bilinen Norveç’in, kendi iklim hedeflerini tutturamadığı vurgulanan mektupta ülkenin günde 660 bin varil kapasitesine sahip yeni petrol sahası keşfine de atıfta bulunuldu.

Greta Thunberg imzalı mektuba ABD’de iklim değişikliğine karşı eylemler yapan 14 yaşındaki Alexandria Villaseñor da destek verdi.

Greta Thunberg daha önce de Norveç ve Kanada’ya iklim değişikliği konusunda yeterince önlem almadıkları için tepki göstermiş ve Kanada’da düzenlenen protestolara katılım sağlamıştı.

Doğal gaz ihracatında 2017 yılında Katar’ı geride bırakan Norveç günümüzde Rusya’nın ardından dünyanın en büyük ikinci doğal gaz ihracatçısı konumunda bulunuyor.

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip üçüncü ülkesi olan Kanada da doğal gaz ve ham petrol ihracatında dünyanın beşincisi konumunda.

Greta Thunberg sonuncusu geçtiğimiz cuma günü COP25 kapsamında Madrid’de gerçekleştirilen “Gelecek için Cuma Günleri” protestosunda dünya çapında iklim için gerçekleştirilen okul eylemlerinin hiçbir amaca ulaşamadığını çünkü karbon emisyonunun artmaya devam ettiğini söylemişti.