fbpx
Analiz Politika Rapor

Hindistan’daki UNCCD 14. Taraflar Toplantısı’nın Ana Konusu Kuraklık

Bugün (2 Eylül) Yeni Delhi’de başlayan Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi’nin (UNCCD) 14. Taraflar Toplantısı’nda (COP14) tartışmaları yönlendirecek konu çölleşme olurken, Hindistan’ın %30’u kuraklık tehdidiyle karşı karşıya.

Hindistan’ın arazilerinin yaklaşık %30’u ormansızlaştırma ve aşırı tarım faaliyetleri, erozyon ve sulak alanların yok olması sebebiyle kuraklaşmış durumda. Hindistan’ın karşı karşıya olduğu kuraklık sadece yıllık tarımsal üretimden elde ettiği %2.5’luk gayri safi yurtiçi hasılasını etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda iklim değişikliğini de tetiklediği için kuraklaşmayı daha da şiddetlendiriyor. Peki ülkeler, çölleşmeyle yüzyüze olan bölgelerde yaşayan 3.2 milyar insanın küresel gıda güvenliğini ve iklim değişikliğini hızlandıran arazi ve biyoçeşitlilik kaybını nasıl yavaşlatabilir?

Bu soru bugün Yeni Delhi’de başlayan Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi’nin (UNCCD) 14. Taraflar Toplantısı’nda (COP14) tartışmaları yönlendirecek konu olacak. Toplantıdan önce Hindistan, 5 milyon hektarlık çölleşen arazinin 2030’a kadar yeniden canlandırılması taahhüdünde bulunmuştu. Ancak 5 milyon hektarlık bir alan Hindistan’ın toplam arazisinin sadece %1,5’ini oluşturuyor.

İklim değişikliğine karşı oldukça hassas bir durumda olan Hindistan gibi bölgelerde arazi kuraklaşması, karbondioksit (CO2) tutma kapasitesinin düşmesine sebep olduğu için çok büyük bir öneme sahip.

Hindistan’da 600 milyondan fazla insan küresel ısınma nedeniyle tehlike altında. Kuraklaşmaya karşı acilen harekete geçilmezse iklim değişikliğinin sonuçları çok daha korkunçlaşabilir. Hindistan dünyadaki toplam arazilerin %2,4’üne sahip ancak toplam nüfusun %18’ine ev sahipliği yapıyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) son raporu “İklim Değişikliği ve Arazi Özel Raporu” kuraklaşmayı önlemek adına ülkelerin toprak kullanımlarının durdurulması, orman koruma çalışmalarına öncelik verilmesi ve yenileme çalışmaları yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Rapordaki bazı bulgular, Hindistan’ın hızla yok olan toplam arazisinin %23’ünü oluşturan ormanlar ve %5’ini oluşturan bataklık alanlar için de oldukça kritik saptamalar içeriyor.

 

Bulut Bagatır

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.