fbpx
Politika

Çocuklar İklim için Sokaklarda

Genç iklim aktivistleri bugün ikinci kez küresel iklim boykotuna katılarak iklim için okulu kırdı.Liderlerden iklim değişikliğine karşı harekete geçmelerini talep eden aktivistler arasında Türkiye’nin farklı şehir ve kasabalarından gençler de vardı.

(Fridays for Future/Gelecek için Cumalar) adıyla Greta Thunberg’in başlattığı 15 Mart 2019’daki ilk küresel iklim boykotunun ardından ikincisi bugün gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler, ikinci kez ülke yönetimlerinin çevre kirliliği ve iklim değişikliği konusunda somut adım atması için boykota katıldı.

Avustralya’dan Nepal’e, Almanya’dan ABD’ye 125 ülkedeki 1600 merkezde yaşayan yüzbinlerce öğrenci çevre kirliliği ve iklim değişikliğine engel olunması için 15 Mart’ta yaptıkları eylemi yineleyerek bir günlüğüne okullarını kırdı.

Temiz bir çevrede dolayısıyla geleceklerinin risk altında olmadığı bir yerkürede yaşamak için başta seragazı emisyonlarını düşürmek olmak üzere kalıcı önlemler alınmasını isteyen Avustralyalı öğrenciler Melbourne kentinde, “Bu konuda hepimiz biriz” pankartı açtı.

İsveç’te parlamentonun önünde her hafta eylem yapan 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg’in öncülük ettiği eylemlerin Yeni Zelanda ayağında ise başkent Wellington’daki öğrencilerin taşıdığı döviz ise günün en çarpıcı mesajlarından birini veriyordu: “Siz yaşlılıktan öleceksiniz biz iklim değişikliğinden.”

Almanya’nın Köln kentinde toplanan öğrenciler de üzerinde‘Çevre kirliliği yerine çevre temizliği’, ‘Nükleer ve kömürle çalışan santrallere son’ yazılı dövizlerle büyüklerine mesaj yolladı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.