;
Bilim Politika

Avustralya Yangınları Yıllık Karbondioksit Yoğunluğunu Artırabilir

Met Office’in araştırmasına göre, 1,25 milyar hayvanın hayatını kaybettiği ve 10 milyon hektarlık alanın yandığı Avustralya yangınları bu yıl, atmosferdeki yıllık karbondioksit yoğunluğunun artmasında etkili olabilir.

İngiltere merkezli Met Office’in (Meteoroloji Ofisi) araştırmasına göre, 1958 yılından bu yana gerçekleştirilen atmosferdeki karbondioksit (CO2) yoğunluğu ölçümlerinde bu yıl, Avustralya’daki yangınlar sebebiyle, şu ana kadar gözlemlenen en büyük yıllık artış yaşanabilir.

Bu yılki CO2yoğunluğunun, geçtiğimiz yıl ölçülen ortalamanın 3 ppm üstüne çıkarak, 414 ppm civarında olması beklenirken, tahminler Mayıs ayından itibaren 417 ppm’e ulaşacağı yönünde.

İklim değişikliğinin temel etkeni olarak gösterilen CO2 yoğunluğunun uzun dönemli artış sebebi olarak insan kaynaklı emisyonlar gösteriliyor.

Buna ek olarak, Pasifik Okyanusu’ndaki sıcaklık dalgalanmalarına bağlı hava modellerinin kara ekosistemlerinin CO2 tutma miktarını etkilediği biliniyor.

Pasifik’in daha sıcak ve tropikal olduğu yıllarda başka birçok bölge de ısınıyor ve kuraklaşıyor. Bunun sonucu olarak, bitkilerin büyümesi ve CO2 emiş güçleri kısıtlanarak orman yangını riski artıyor ve bu etkenler beraberinde emisyon artışına neden oluyor.

Met Office’in açıklamasına göre, hava modelleri ve insan kaynaklı iklim krizi Avustralya’daki sıcak ve kurak havayı tetikleyerek orman yangınlarını şiddetlendirdi.

Avustralya’da alışılmışın çok üzerinde süren orman yangınları, Almanya’nın üçte birine eşdeğer büyüklükte alanı tahrip etti.

Met Office, hava olaylarının ekosistemlere olan etkisiyle bu yıl CO2 yoğunluğunda %10’luk bir artış beklendiğini söyledi. Bu artışın beşte birlik payını orman yangınlarından kaynaklanan emisyonlar oluşturuyor.

Met Office’in Hadley Merkezi’nde çalışan Richard Betts, “CO2 seviyesi fosil yakıt kullanımı ve ormanların tahribatı gibi etkenlerden dolayı 1958’den beri her yıl artış gösterse de, bu süreç istikrarlı ilerlemiyor çünkü tropikal ormanlardaki karbon yutak alanı ekosistemlerinde dalgalanmalar yaşanıyor” dedi ve “karbon yutak alanlarının, geçtiğimiz yılın üzerine ikinci kez, normalden daha zayıf olması bekleniyor” diye ekledi.