;
Bilim

Avrupa Kırmızı Alarm Verdi: Sıcaklıklar 45 Dereceyi Bulacak

Avrupa’yı etkisi altına alan sıcak hava dalgasının en çok hissedildiği Fransa ve İspanya’da kırmızı alarm verildi. Aşırı sıcaklar İspanya’da iki kişinin canını alırken, iki ülkede de bir dizi önlem hayata geçirildi.

Kuzey Afrika’dan gelen sıcak hava dalgasının etkisi altındaki Avrupa’da, sıcaklığın üç gün içinde birçok ülkede artması öngörülüyor. Bazı ülkelerde rekor düzeye varacak sıcaklıklar nedeniyle uzmanlar, özellikle yaşlılar, çocuklar ve hamilelere dışarı çıkmama uyarısında bulunuyor. Aşırı sıcakların yaklaşık 1 hafta sürmesi bekleniyor.

Fransa’da Ortaokul Sınavları Ertelendi

Fransa’da geçtiğimiz çarşamba günü, 1952 yılından beri en sıcak haziran günü yaşandı. Fransa Meteoroloji Enstitüsü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, ülke çapında sıcaklık ortalaması iki gün önce 34,9 dereceye ulaşarak 1952’den beri yapılan ölçümlerde rekor kırdı. Dün ise dereceler başkent Paris’te 34’ü gösterdi. Toplam 95 ilin bulunduğu Fransa’da sıcaklar özellikle güney bölgelerini etkiliyor. Fransa’nın güneyindeki bazı kentlerde hava sıcaklığının 45 dereceye kadar çıkması beklenirken, Vaucluse, Gard, Hérault ve Bouches-du-Rhône bölgelerinde ise kırmızı alarm ilan edildi. Bölgede yüzlerce okul kapatıldı, ortaokul sınavları ertelendi ve ailelerden çocuklarını dışarı çıkarmamaları istendi. Çok sayıda havuz ve klimalı müze de sıcak hava dalgası nedeniyle ücretsiz hizmet vereceğini açıkladı. Uzmanlar, beklenen sıcaklığın Ağustos 2003’te 44.1 derece ile yine ülkenin güneyinde kaydedilen derecelerin rekorunu kıracağını belirtiyor.

Sıcaklıkların gelecek haftadan itibaren azalması bekleniyor. Ülkede, yağışların az olması nedeniyle hava kirliliği de görülüyor. Yaşlı nüfusun fazla olduğu Fransa’da sıcaklıklar nedeniyle yaşlı ölümlerine sıklıkla rastlanıyor.

Aynı sıcak hava dalgasının etkisi altında olan İspanya’da ise biri 80, diğeri 17 yaşında olan iki kişinin yüksek hava sıcaklığı kaynaklı sağlık sorunları nedeniyle öldüğü açıklandı. Katalonya, Navarra ve Bask bölgelerinde kırmızı alarm ilan eden İspanyol yetkililer, bir yandan da Katalonya’da en az 6 bin 500 hektarlık ormanı yok eden yangını kontrol altına almaya çalışıyor. Yetkililer; yaşlılar, hastalar ve çocukların güneş altında durmasının sakıncalı olacağı uyarısında bulunarak bol miktarda su tüketilmesini tavsiye etti.

İtalya’da İki Kişi Hayatını Kaybetti

İtalya’da son 48 saatte hayatını kaybeden iki kişinin ölümünün sıcaklarla bağlantılı olduğu belirtildi. Haber ajansları, ülkenin kuzeydoğusundaki Acquaviva Picena kasabasında 82 yaşındaki bir erkeğin tarlada ölü bulunduğu haberini geçti. Milano kent merkezinde de 60-70 yaşlarında bir erkeğin ağaç altında ölü bulunduğu, her iki ölüme de sıcak havanın sebep olduğu bildirildi.

Ayrıca hafta sonunda 43 dereceyi bulacak hava sıcaklarından dolayı Roma, Firenze, Perugia’nın da aralarında olduğu 19 kentte turuncu alarma (önemli risk) geçildiği bilgisi paylaşıldı.

Almanya’da 4 Kişi Boğuldu

Almanya’da da 1947’den bu yana haziran ayının en sıcak günü yaşandı. 38,6 dereceyle bugüne kadarki haziran ayı sıcaklık rekorunun kırıldığı Almanya’da bazı yerlerde asfaltta meydana gelen bozulmalar nedeniyle otoyollarda trafik akışı tek şeritte sağlandı.

Sıcak nedeniyle göl ve havuzlarda doluluk yaşanırken, 4 kişinin boğulduğu açıklandı. Almanya’da yılın en sıcak günü 40,3 dereceyle 2015 yılında kırılmıştı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi