;
Politika

Akbelen’de Linyit Madeni için Kamulaştırma Kararı Kaldırıldı!

Akbelen

Akbelen Ormanı’nın çevresindeki 190 parsellik tarım arazisinin, linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere kamulaştırılması kararı, kararı alan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kaldırıldı.

11 Mart 2024 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan; Akbelen Ormanı’nın çevresindeki 190 parsellik arazinin linyit madeni sahası olarak kamulaştırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, 2 gün sonra bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla iptal edildi.

Muğla Milas’a bağlı İkizköy, Çamköy ve Karacahisar sınırları içinde yer alan ve acele kamulaştırılan arazilere ilişkin yeni karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Akbelen Ormanı’nın bulunduğu Milas’ın İkizköy, Çamköy ve Karacahisar sınırları içindeki 190 parsellik arazi, linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılmıştı. Kararda, tarım arazilerinin olduğu söz konusu sahanın “S:86541” numaralı linyit işletme ruhsatlı saha olduğu belirtilmişti.

İkizköylüler ise kamulaştırma kararına şiddetle karşı çıkmış, en kısa zamanda acele kamulaştırmanın yürütülmesinin durdurulması ve iptali için dava açacaklarını duyurmuştu.