;
Politika

Yenilenebilir Enerjide 1.5 Milyar Dolarlık Yatırım Bekleniyor

yatırım

EPDK Başkanı Yılmaz, toplamda 744 megavat kurulu gücündeki depolamalı RES ve GES için önlisans verildiğini söyledi, “Bu yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir yatırım demek” dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, EPDK’nin 12 adet ve toplamda 744 megavat kurulu gücündeki depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Güneş Enerji Santrali (GES) için önlisans verilmesine karar verdiğini söyleyerek “Bu yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir yatırım demek” dedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, EPDK tarafından hazırlanan ve 19 Kasım 2022’de Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren yenilenebilir enerji alanındaki elektrik depolama düzenlemesi sonrasında, depolamalı rüzgar ve güneş santralı kurmak için yapılan başvurulara ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.

Kurulacak depolama tesisleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum düzeyde yararlanılacağını ve bu sayede Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığının da azaltılacağını dile getiren Yılmaz, başvurulara ilişkin “Henüz işin başındayız ve bu rakam önümüzdeki haftalarda katlanarak artacak. Bu yatırımlarla birlikte rüzgar türbini ve güneş paneli üretiminin yanı sıra batarya teknolojilerinin gelişiminde de büyük bir ivme yakalayacağız. Sahaya yansıyan yatırımların istihdama da çok önemli katkısını göreceğiz. Yerli batarya teknolojilerinin gelişimi elektrikli araç sektörünün gelişimini de etkileyecek” ifadesini kullandı.

Yılmaz, henüz işin başında olduklarının altını çizerek, “Bu rakam önümüzdeki haftalarda katlanarak artacak. Daha önce de açıkladığımız gibi mevcut kapasite dikkate alındığında 40-45 milyar dolar düzeyinde bir yatırımın önümüzdeki süreçte sahaya yansımasını göreceğiz” diye konuştu. Depolama tesisleri kurmak için sektörün ortaya koyduğu yatırım iştahının çok değerli olduğuna dikkati çeken Yılmaz, “Depolama düzenlememizin yenilenebilir enerjide çığır açacak bir düzenleme olduğunu söylemiştik. Sektörümüzün 270 milyar doları aşan yatırım talebi, bu öngörümüzün doğruluğunu tescillemiş oldu” ifadelerini kullandı.