;
Bilim

Yeni Çalışma: İstanbul’da Hava Kirliliği Yüzde 10 Azaldı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde yapılan araştırmaya göre, COVID-19 salgınının birinci yılında hava kirliliği önceki yıla oranla %10 azaldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros koordinatörlüğünde, bölüm öğrencileri tarafından COVID-19 salgınının birinci yılında, hava kirliliği oranı üzerine araştırma yapıldı.

Bu kapsamda, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonlarındaki azotdioksit (NO2) hava kirliliği oranı incelendi.

Sonuçlara göre, İstanbul’da hava kirliliği oranı salgının birinci yılında, önceki yılın aynı dönemine göre ortalama %10 azaldı.

Aynı döneme göre, kentte hava kirliliği sadece Esenler’de %1 artış gösterdi.

Kentte bir yıl öncesine göre hava kirliliğinin en fazla azaldığı ilçelerin başında %24 ile Esenyurt yer alırken, bunu %21 ile Başakşehir, %18 ile Ümraniye ve %15 ile Fatih izledi.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, hava kirliliğinin sanayileşmeye birlikte insanlığın önündeki en büyük tehlikelerden biri olduğunu söyledi.

Dünyada her yıl 7 milyon insanın hava kirliliğinden dolayı hayatını kaybettiğini belirten Toros, “Hava kirliliği birçok hastalığı da olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

Toros, koronavirüs salgınının yayılmasının engellenmesi için alınan tedbirleri hatırlatarak, şunları kaydetti: “İnsanların etkinliğinin azalması tüm dünyada hava kirliliğini azalttı. İTÜ olarak koronavirüs salgınının birinci yılında hava kirliliği oranını bir önceki yıla göre değerlendirdik. İstanbul’daki istasyonların azotdioksit değerlerine baktık. Ölçüm değerlerine göre İstanbul’da koronavirüs salgınının birinci yılında hava kirliliği oranı bir önceki yıla göre en fazla Esenyurt ve Başakşehir’de azaldı. Hava kirliliği oranı sadece Esenler’de arttı. Hava kirliliğinin azalması atmosfere karbon salımını azalttı. Hava kirliliğinin azaltılması için kaynakların verimli kullanılması ve israfa son verilmesi son derece önemlidir.”

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi