;
Politika

UNDP, Limak Vakfı ile Ortaklığını Sona Erdirme Kararı Aldı

UNDP

İkizköy Çevre Komitesi  yaptığı basın açıklamsıyla Limak’ın Akbelen’de sebep olduğu hak ihallerinin Birleşmiş Milletler’in ilkeleri ile bağdaşmadığını ortaya koymuş ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) Limak ile iş birliğini sonlandırmasını talep etmişti. UNDP yaptığı basın açıklamasıyla, Limak Vakfı ile ortaklığını bitireceğini açıkladı.

Limak Holding’in UNDP ile yürüttüğü kız çocuklarına yönelik kurumsal sosyal sorumluluk projesini gündeme getiren İkizköy Çevre Komitesi, yazdığı mektup ile Limak’ın sebep olduğu hak ihlallerini Birleşmiş Milletler’e iletti ve Limak ile iş birliğine devam edilmemesi gerektiğini belirtti. UNDP yaptığı açıklamada “Türkiye’nin Mühendis Kızları” programı hakkında detayları şu cümlelerle açıkladı:

“UNDP, 2016 yılından beri “Türkiye’nin Mühendis Kızları” adıyla bilinen, geleneksel olarak erkeklere özgü kabul edilen mühendislik ve diğer teknik mesleklere kadın katılımını artırmayı amaçlayan bir programı desteklemektedir. Program, Limak Vakfı tarafından yürütülen kız çocuklarına yönelik burs programı biçiminde başlamıştır. T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile imzalanan bir anlaşma kapsamında, UNDP, anılan programı kadınların ekonomik güçlenmesine yönelik etkili bir araç haline getirmek üzere Limak Vakfı ile birlikte çalışmıştır.”

UNDP’nin açıklamasına göre; 25 ilde 39 devlet üniversitesini kapsayan “Türkiye’nin Mühendis Kızları” programından yedi yılda 860 kız çocuğu öğrenim bursları, staj, mentorluk, koçluk, ağ oluşturma ve işe yerleştirme ile yararlandı. UNDP’nin Limak’a hiçbir zaman finansman sağlamadığının altı çizilen açıklamada, UNDP’nin program giderlerini karşılamak üzere Limak Vakfı’ndan toplam 795.060 ABD doları fon aldığı bildirildi.

UNDP birçok ödül alan ve kadınların güçlenmesi alanında sıklıkla “en iyi uygulama”lardan biri olarak anılan bu ortak girişimin sonuçlarıyla gurur duyduğunu da yapılan açıklama ile aktarırken UNDP’nin özel sektör ile kurulan ortaklıklarında oldukça ayrıntılı ve titiz bir inceleme yapıldığı da öne sürüldü. Yapılan açıklamada karara yönelik şu ifadeler yer aldı:

“UNDP değişen koşullara bağlı olarak özenli incelemelerini güncellemektedir. Son aylarda sivil toplum aktivistleri tarafından dile getirilen endişeler, UNDP’yi Limak Grubu için özenli inceleme sürecini yenilemeye teşvik etmiştir. İnceleme sonuçları, UNDP’ye Limak Vakfı ile ortaklığını sona erdirme dışında başka bir seçenek bırakmamıştır. Ayrıntılar, UNDP’nin önümüzdeki günlerde ortakları ile yapacağı görüşmelerde kararlaştırılacaktır.”