;
Politika

Türkiye’ye İlişkin İstişare Sürecini Yürüten Alman Müsteşar Flasbarth’ın Açıklamaları

 11 Kasım Cumartesi akşamüstü gayrı-resmi genel oturumda geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri değerlendiren Fiji Başbakanı Frank Bainimarama liderliğindeki COP23 Başkanlığı Türkiye’nin Bonn’daki zirvenin ilk günlerinde gündeme taşıma girişiminde bulunduğu iklim finansmanına erişim talebi hakkında devam eden görüşmelere dair oturumu bilgilendirmesi için sözü Alman müsteşar Jochen Flasbarth’a verdi.

Flasbart konu ile ilgili özetle şu açıklamalarda bulundu:

“Eklerden Çıkış Bir Seçenek Değil”

“Sayın Başkan öncelikle size ve tüm taraflara bana duyduğunuz güven için teşekkürlerimi sunarım. Türkiye’nin durumunu pekçok farklı tarafla ve müzakere bloğu ile değerlendirme şansımız oldu. Tüm tarafların anlaşmanın ruhuna ve Talaona sürecine uygun şekilde açık ve yapıcı bir diyalogla, herkesin yararına bir sonuç bulma hedefi ile ilerlediğini görüyoruz. Türkiye’nin talebine ilişkin bazı tarafların destekleri olduğu kadar çekinceleri de mevcut. Özet olarak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin Ek’lerinden çıkış seçeneğinin bir seçenek olarak görülmediğini belirtmeliyim. Bunun yanı sıra hemen tüm taraflar Türkiye’nin talebine ilişkin adil ve tüm taraflar için uygun bir çözüm bulunması iradesi içindeler. İstişare süreci devam edecek, bu konuda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.”

Gündeme İlişkin Açıklama Notu Siteden Kaldırıldı
Bilindiği üzere COP23 gündeminin tartışıldığı oturumda ilki özellikle gelişmiş ülkelerin 2020 öncesi iklim eylemlerini daha ileri taşımaları olmak üzere Türkiye’nin finansmana erişim meselesi zirve gündemine alınmak için tartışılmış, iki konunun da zirvenin ana gündemi çerçevesinde değil gayrı-resmi istişare süreçlerinde değerlendirilmesine karar verilmişti. İlerleyen saatlerde bu iki konu onaylana gündeme ek olan bir açıklama metni içinde kamuoyu ile paylaşıldı. İlginç olansa bu tutanağın Türkiye kısmının şu anda UNFCCC sitesinde yer almıyor oluşu. Edindiğimiz açıklamanın ilk versiyonunun Türkiye ile ilgili kısmı ise şu şekildeydi:
“Türkiye’nin COP22 sürecinde Yeşil İklim Fonu ve İklim Teknoloji Merkezi ve Ağı desteklerinden yararlanabilmesine ilişkin yaptığı talep hakkında COP22 Başkanının yürüttüğü istişare sürecinden bir sonuca varmadığı COP23 Başkanına iletildi. Bu nedenle COP23 Başkanı Almanya Çevre, Doğa Koruma, Binalar ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Sayın Jochen Flasbarth’a bu istişare sürecini başkan adına devam ettirmesi ve başkanlığı bilgilendirmesi ricasında bulundu. Bu konuda UNFCCC Sekrateryasından Jose Pinto iletişim kişisi olarak görevlendirildi. COP23 Başkanı konuya ilişkin tarafları bilgilendirecektir.”

Not: Hafta başındaki gelişmeler değerlendirilirken Almanya’nın Türkiye için arabulucu olması olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmişti.

Arif Cem Gündoğan

İklim Haber'e kurulduğu günden 1 Mayıs 2018'e dek Kıdemli Analist olarak katkı sunmuş olan eski ekip üyemiz Arif Cem Gündoğan iklim değişikliği, iklim finansmanı ve düşük karbon ekonomisi üzerine özel sektörde danışman olarak çalışmaktadır (arşivdeki yazıları/analizleri kendi kişisel görüşleridir, çalıştığı kurumları kesinlikle bağlamamaktadır). Yaklaşık 10 yıl profesyonel çalışma tecrübesi bulunan Arif Cem, Çevre ve Kalkınma yüksek lisansını Jean Monnet bursiyeri olarak King’s College London’da tamamlamıştır.