;
Ekonomi Politika

Türkiye’de Rüzgarda Yıllık Bazda Tarihteki En Yüksek Kapasite Artışı Gerçekleşti

Türkiye’nin toplam rüzgar enerjisi kurulu gücü 2021 sonu itibarıyla 1750 megavata, işletmedeki toplam proje sayısı ise 270’e ulaştı.

Türkiye’de geçen yıl devreye giren elektrik kurulu gücünün yarısını rüzgar enerjisi santralları oluşturdu.

AA’nın haberine göre, rüzgar enerjisinde geçen yıl devreye alınan yaklaşık 1750 megavatlık kapasite, Türkiye’de yıllık bazda devreye giren en yüksek kapasite olarak kayıtlara geçti.

Bu artışla Türkiye’nin toplam rüzgar enerjisi kurulu gücü 2021 sonu itibarıyla 1750 megavata, işletmedeki toplam proje sayısı ise 270’e ulaştı.

Türkiye’de daha önce yıllık bazda en yüksek kapasite artışı 1248 megavatla 2016’da gerçekleşmişti.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Ebru Arıcı, geçen yıl Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) döviz bazlı teşvik döneminin sona erdiğini belirterek, “YEKDEM’den faydalanmak için yatırımcılar santralların devreye girişini hızlandırdı. Bazı santrallar tek türbinle devreye girdi. Bunlara ‘eksik güçle devreye girenler’ diyoruz. Eksik güçle devreye giren yaklaşık 30 projenin inşası devam ediyor şu anda. Bu da yaklaşık 800 megavat bir kapasiteye denk geliyor ve bu yıl hızlıca devreye alınabilecek bir kapasite bu” diye konuştu.

Daha önceden rüzgarda yıllık kapasite artışı için 1000 megavatı hedef olarak belirlediklerini dile getiren Arıcı, şöyle devam etti: “Geçen yılki rekor kapasite 2016’daki rekora göre yaklaşık %40 artış gösterdi. Bu nedenle şimdi vites yükselttik, yıllık 1500 megavatı çok rahat devreye alabilecek durumdayız. Özellikle yerli ekipman kullanımına teşvik gelmesi ve Türkiye’nin karbon nötr hedefleri bu artışta önemli rol oynayacak. Bu yılın trendini eksik güçle devreye alınan santralların tamamlanması, lisans almış 600 megavatlık kapasite artışları ve hibritler belirleyecek. Şu anda rüzgar santrallarında güneş enerjisi kapasitesinin hibrit olarak devreye girmesine yönelik projelerde büyük bir hareket var. Bu şekilde yaklaşık 2 bin megavatlık başvuru olduğunu biliyoruz. Bu yıl hibritlerdeki bu kapasitenin bir kısmının devreye alınacağını düşünüyorum.”

Arıcı, sektörün devamlılığı için hibrit projeler ve lisanssız rüzgar santrallarının önemli olduğunun altını çizerek, “Lisanssızda rüzgar enerjisi sektörü geri kaldı. Bu alana yoğunlaşmamız lazım ama sanayicinin yenilenebilir enerji kullanabilmesini sağlayacak enstrümanlardan birisi rüzgar. Bu nedenle 2022 lisanssızda bizim de yılımız olacak” dedi.