;
Politika

Türkiye 2026’daki İklim Müzakerelerine Ev Sahipliği Yapmak için Aday Oldu

iklim müzakereleri

Türkiye, Avustralya ile rekabete girerek, 2026’da COP31 iklim müzakerelerine ev sahipliği yapma arzusunu açıkladı.

IISD Dünya Müzakereleri Bülteni web sitesine göre, Almanya’daki yıllık Bonn iklim görüşmelerinde Türkiye, COP31’e ev sahipliği yapmak için teklif verebileceklerini belirtti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Türkiye’nin görüşmelere ev sahipliği yapmayı “isteyeceğini” söyledi. Birpınar, belirli bir şehir adı vermedi.

Türkiye ve Avustralya, 2026’daki iklim müzakerelerine ev sahipliği yapma tekliflerinde Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Yeni Zelanda’nın desteği için yarışacak.

Dünyanın en yüksek profilli iki haftalık iklim zirvesinin yeri, Birleşmiş Milletler bölgelerinden seçiliyor. 2026’da sıra Avustralya ve Türkiye’yi de içine alan “Batı Avrupa ve Diğerleri” grubuna gelecek.

Gruptaki hükümet müzakerecileri ev sahibine 2025’teki COP30’dan önce karar verecek. Bu ülkeler arasında ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Yunanistan, İsrail ile Batı Avrupa yer alıyor.

Türkiye’nin uzun süredir cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde seçimi kazandı ve beş yıl daha iktidarda kalacak.

Avustralya İşçi Partisi, geçen yılki başarılı seçim kampanyasında bir Pasifik ada ülkesiyle birlikte COP31’e ev sahipliği yapma sözü verdi.

Bu öneri Pasifik ülkeleri, İsviçre ve geçen ay ABD başkanı Joe Biden tarafından da desteklendi.

COP28 bu yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleşecek. COP29, 2024’te henüz karar verilmemiş bir Doğu Avrupa ülkesinde, COP30 ise 2025’te Brezilya’nın Belem şehrinde düzenlenecek.

Türkiye Paris Anlaşması’nı 2021’de onaylamış, hemen ardından 2053’te net sıfır hedefini duyurmuştu.