;
Politika

Trump, Hükümetinin İklim Değişikliği Raporuna İnanmıyor!

ABD Başkanı Donald Trump, kendi hükümeti tarafından hazırlanan iklim değişikliğinin ülke ekonomisine ciddi zararları olacağına dair raporu inandırıcı bulmadı. Trump, bir kısmını okuduğunu söylediği rapora “inanmıyorum” dedi.

ABD’de Kongre’ye bağlı olarak çalışan ABD Küresel Değişim Araştırma Programı tarafından İklim Bilimi Değerlendirme Raporu geçtiğimiz cuma günü yayımlandı. Raporda iklim değişikliğinin ülkede yarattığı hasarın toplumun her kesimi tarafından hissedileceğine dikkat çekiliyor.

Euronews’in haberine göre iklim değişikliğinin toplumun yaşam kalitesiyle refah seviyesini olumsuz etkileyeceğinin altı çizilen rapora ABD Başkanı Trump “inanmıyor”.

Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, söz konusu raporun “bir kısmını okuduğunu” söyledi.

Raporda küresel ısınmanın ülke ekonomisine ciddi zaralar vereceği tespitinin bulunduğunun hatırlatılması üzerine Trump, “Hayır, hayır, buna inanmıyorum. Çin, Japonya ve tüm Asya ve diğer ülkelerin de olması gerekiyor, ama biliyorsunuz bu rapor bizim ülkemizle ilgili. Şu anda, şimdiye kadarki en temiz halimizdeyiz ve bu benim için çok önemli. Fakat biz temizsek ve dünyadaki diğer her yer kirliyse, bu pek iyi değil. Dolayısıyla ben temiz hava istiyorum, temiz su istiyorum, çok önemli” diye konuştu.

Beyaz Saray Sözcüsü Lindsay Walters da, ABD’deki birçok kurum ve dairenin katkılarıyla hazırlanan metnin hatalı olduğunu ve “daha ziyade çok uç senaryolara dayandığını” iddia etmişti.

ABD enerji tüketiminin en az %80’inini 100 yılı aşkın süredir petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtlar oluşturuyor.

Ülkede yenilebilir enerjiye doğru bir yönelim olsa da Trump yönetimi fosil yakıtlardan yana bir politika güdüyor. Bilim insanlarının aksine Trump, artan sıcaklıklardan insanların sorumlu olduğuna inanmıyor.

Trump, geçen yıl ABD’yi Paris Anlaşması’ndan çekme kararı almıştı. Amerikalı işletmelerin aleyhine olmayan yeni bir anlaşma yapılmasını isteyen Trump, “adil” bir anlaşmadan yana olduğunu kaydetmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, 2016 yılında başkanlık seçim kampanyasını yürütürken de iklim değişikliğinin “aldatmaca” olduğunu iddia etmişti.