;
Politika

STK’lardan Dünya Liderlerine Çağrı: Hunutlu Termik Santralı Acilen İptal Edilmeli

STK’lar yaptıkları ortak açıklamada, Çin’de düzenlenen COP15’te bir araya gelen liderlerden ulusal mevzuatlara ve uluslararası sözleşmelere aykırı olan Hunutlu ithal kömürlü termik santralı inşaatının durdurulmasını talep etti.

Yerel ve ulusal 16 çevre kuruluşu bir açıklama yayımlayarak Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Toplantısı’na (COP15) 11-15 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yapan Çin’in Adana’da yeşil deniz kaplumbağası yuvalama alanına kömürlü termik santral inşa ettiğini hatırlattı.

Kömürlü termik santral inşaatının durdurulması için 100 binden fazla imza toplayan kuruluşlar, ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmelere göre bu alanda santral yapılamayacağını vurguladı. Yapılan açıklamada Pekin’deki liderlere, “Türkiye’de Çin’in doğrudan yatırımı olan Adana’daki Hunutlu ithal kömürlü termik santralın, neden küresel ölçekte tehlike altında olan yeşil deniz kaplumbağası koruma alanına yapılıyor?” sorusu yönlendirildi.

Yapılan açıklamaya şu şekilde devam edildi: “Sivil toplum kuruluşları olarak, gündeme geldiği ilk günden itibaren projenin, yeşil deniz kaplumbağaları için ekolojik yıkıma sebep olacağını belirtmiş, kamuya raporlar sunmuş, finansmanı sağlayan Çin bankalarına gönderilen mektuplar aracılığıyla santralın durdurulmasını talep etmiştik. Bu talebimize, yaklaşık 110 bin kişi imzasıyla destek oldu. Kamuya açık verilere göre, santralın yapıldığı yeşil deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki önemli yumurtlama alanlarından Sugözü kumsalı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından yayımlanan Deniz Kaplumbağalarının Korunmasına İlişkin 2009-10 sayılı Genelge’ye göre, korunması gereken önemli deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından biridir. Milyonlarca yıldır yaşamını sürdüren deniz kaplumbağaları, uluslararası sözleşmeler yok sayılarak ve bilimsel temelden uzaklaşılarak korunamaz.”

Küresel ölçekte yapılan önemli bilimsel çalışmalardan biri olan WWF’in Yaşayan Gezegen Raporu’na dikkat çekilen açıklamada, raporda gezegen üzerindeki insan yaşamının temelini oluşturan biyoçeşitliliğin yine insan eliyle benzeri görülmemiş bir hızla yok edildiği sonucuna varıldığı hatırlatıldı. “Bu baskı altında, tanımlanabilen türler hakkında elde edilen en ufak bilginin onların korunması amacıyla kullanılması beklenirken, Çin’in bu yatırımı hem iklim değişikliği ile mücadele için dünyaya verdiği söze hem de bugüne kadar türe yönelik koruma çabalarına ters düşüyor” denilirken açıklamaya şu şekilde devam edildi:

“Deniz kaplumbağaları, doğal ekolojik döngülerin sonucunda uygun kumul ve deniz sıcaklıklarında yaşam buluyor. WWF’in İklim Değişikliğinin Akdeniz’deki Etkileri Başlıklı Raporu Akdeniz’in gezegenimizin en hızlı ısınmakta olan ve en tuzlu denizi haline gelmekte olduğuna dikkat çekiyor. Mevcut koşullarda yaşam alanı ciddi baskı altında olan yeşil deniz kaplumbağasının önemli yuvalama alanlarından birine yapılmakta olan termik santral bu baskıyı daha da artırıyor.”

STK’lar, COP15’te bir araya gelen liderlerden, Çin’in de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 8d, 8k, 14c maddeleri ile Bern Sözleşmesi’nin 6. ve 8. maddelerine aykırı olan Hunutlu ithal kömürlü termik santralının durdurulmasını ve Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Liste’de “tehlike altında” olan, yeşil deniz kaplumbağasının (Chelonia Mydas) uluslararası sözleşmeler çerçevesinde korunması için harekete geçmelerini talep etti.

Çağrıda bulunan kuruluşlar şu şekilde:

Adana Tabip Odası

Adana Ziraat Mühendisleri Odası

Antakya Çevre Koruma Derneği

Avrupa İklim Eylem Ağı

Çevre ve Tüketici Koruma Derneği Adana

Doğa Derneği

Doğu Akdeniz Çevre Platformu

Ekosfer

Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği

İskenderun Çevre Koruma Derneği

Mersin Çevre ve Doğa Derneği

Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği

Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi

Yuva Derneği

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)

350.org