;
Ekonomi

Kuraklığa Dayanaklı Çeşitlerin Ekimi Yaygınlaştırılacak

kuraklık

Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerince kuraklığa dayanıklı 30 ekmeklik buğday, 12 makarnalık buğday ve 19 arpa çeşidi geliştirilerek üreticilere sunuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tarım Ve Orman Bakanlığı’nın, “Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı” hazırlıklarını sürüyor. Bakanlık ayrıca, TAGEM bünyesinde ülkenin dört bir yanında faaliyet gösteren enstitülerince, değişen iklim ve toprak koşullarına uygun abiyotik (ekstrem sıcaklık, kuraklık, tuzluluk vb.) ve biyotik (hastalık ve zararlı) stres koşullarına dayanıklı hem de bu koşullarda bile yüksek verimli ve kaliteli tohum ıslah çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerince kuraklığa dayanıklı 30 ekmeklik buğday, 12 makarnalık buğday ve 19 arpa çeşidi geliştirilerek üreticinin hizmetine sunuldu. Kuraklığa dayanıklı çeşitlerin Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Sivas, Tokat, Kayseri, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kütahya, Afyonkarahisar, Erzurum, Kars, Kastamonu, Mersin, Ardahan, Gaziantep, Eskişehir, Denizli, Burdur ve Kırşehir başta olmak üzere tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu yayılma hızı dikkate alındığında geliştirilen çeşitlerin kullanım oranının, yakın zamanda ekmeklik buğday ekiliş alanlarında önemli bir düzeye ulaşması bekleniyor.

Kuraklıkla mücadelede çeşit geliştirme yanında koruyucu toprak işleme ve doğrudan Ekim uygulamalarının yaygınlaştırılması için ise ülke genelinde TAGEM ile Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) destekli projeler yürütülüyor. Bu çalışmalar ile üreticilerin toprak hazırlama masraflarını azaltarak girdileri düşürülüyor. Ayrıca toprak işleyip parçalamadığından topraktaki nemi muhafaza ederek kuraklığın etkisi azaltılıyor. Yapılan çalışmalarla bu sistemi kullanan üretici sayısında ve doğrudan ekilen alanlarda artış gözleniyor.

Öte yandan kuraklığa dayanıklı nohut, soya, pamuk, şeker pancarı ve yem bitkisi gibi çeşit geliştirme çalışmaları da devam ediyor.