;
Politika

İkizköylüler Akbelen Ormanı’nı Kurtarmak İçin Hukuk Mücadelesi Başlattı

Muğla Milas’a bağlı İkizköy’de Akbelen Ormanı’nın linyit madenine kurban edilmesine karşı çıkan bölge halkı, Tarım ve Orman Bakanlığının “olur” kararına karşı dava açtı.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy mahallesinde Akbelen Ormanı’nda linyit madeni açılmasını istemeyen bölge halkı dava açtı.

İkizköy halkı, 740 dönümlük yaşlı ve doğal kızılçam ormanı olan Akbelen Ormanı içerisinde, Tarım ve Orman Bakanlığını tarafından Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ adlı şirkete linyit madeni işletmesi için izin verilmesi kararını mahkemeye taşıdı.

Yurttaşlar, “Tam da COVID-19 salgınının ve iklim krizinin ortasında, bizim sağlıklı bir yaşam için garantimiz olan bu ormanı madene teslim etmeyeceğiz” diyerek direneceklerini açıkladı.

İkizköy’de Neler Yaşandı?

Mart 2021 tarihinden beri Milas İkizköy mahallesi sınırları içindeki Akbelen Ormanının kesimi için Milas Orman İşletme Müdürlüğü tarafından çalışma yürütülüyor. İkizköylülerin sahada yaptıkları müdahalelerle kesim işlemine 2 aydır geçilemiyor. Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK) olarak yapılan bilgi edinme başvurusu sonucu, 740 dönümlük Akbelen Ormanının Tarım ve Orman Bakanı’nın onayı ile Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye linyit madeni işletmesi için izin verildiği ortaya çıktı. KARDOK, bu olur kararının iptali için dava açtı.

Aynı orman alanının kesimi için 2019 yılı Kasım ayında harekete geçen Milas Orman İşletme Müdürlüğü’nün çalışması, o zaman da İkizköylülerin alandaki direnişi ile durdurulmuş, yüzlerce imzalı dilekçe ile yapılan başvuru sonucu Orman Müdürlüğü kesimi 2020 yılı programından çıkarmak zorunda kalmıştı.

1979’dan beri Muğla’daki termik santrallara yakıt sağlayan ve neredeyse kesintisiz 15 km boyunca uzanan açık ocak linyit madeni, bu tarihe kadar ÇED’den muaf tutulmuş ve on binlerce dönüm orman ve tarım alanını yok ederek işletilmiş. 2014 yılındaki özelleştirmelerle Yeniköy ve Kemerköy Termik santralları ile birlikte özel sektöre devredilen linyit madeninde YK Enerji hâlâ ÇED’siz kapasite artırımı yapmaya çalışıyor. İki yıldır İkizköy’ün Akbelen mevkiindeki 600 dönümlük yaşlı ve doğal kızılçam ormanının da madene tahsis edilmek üzere kesimi planlanıyor.

Madendeki yeni saha açma ve kapasite artırımı çalışmalarının, termik santrallarda yürütülen kapasite artırımı projesi ile birlikte entegre ÇED’e tabi tutulması gerektiği gerekçesi ile İkizköylüler geçtiğimiz Aralık ayında mahkemeye başvurmuşlardı. Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti son olarak, farklı ruhsat alanlarının birleştirilerek maden kapasite artırımı projelerinin ÇED mevzuatının uygulanması zorunluluğundan kaçırıldığı iddiasını yerinde incelemek için İkizköy Linyit İşletmesi’nde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Keşif tarihinin ve bilirkişi heyetinin belirlenmesi bekleniyor.

Öte yandan, YK Enerji İkizköy ve komşusu olan Çamköy ve Karacahisar’da köylülerin tarla ve zeytinliklerini de kamulaştırmaya uğraşıyor. Ancak başta İkizköylüler olmak üzere, yöre halkı arazilerini şirkete satmamak ve kamulaştırılmasına da engel olmak için 2 yıldır zorlu bir mücadele yürütüyor. Mücadeleyi tüzel bir kimlik altında yürütebilmek için İkizköy Karadam ve Karacahisar mahallelerinden yurttaşları bir araya getiren bir de doğa koruma ve dayanışma derneği kuruldu.