;
Politika

IEA Kömürde Aşamalı Azaltım Hedefleyen İklim Planları Çağrısında Bulundu

kömür

IEA Başkanı, hükümetlerin gelecek yılın başında hazırlayacakları iklim planlarında yeni kömürle çalışan elektrik santralları inşa etmemeleri ve mevcut olanları da erken kapatmaları konusunda söz vermesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta, Londra’daki bir toplantıda konuşan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, “karbon tutma teknolojisine sahip olmayan yeni santralları dışarıda bırakan, mevcut santralları ise erkenden emekli eden yeni NDC’leri (Ulusal Katkı Beyanları) görmekten” çok mutlu olacağını söyledi.

2021 yılında, COP26 BM iklim zirvesinde kabul edilen Glasgow İklim Paktı, ülkelere ilk kez “karbon tutma teknolojisine sahip olmayan kömür enerjisinde aşamalı azaltım” çağrısında bulunmuştu.

Birol, yeni kömürlü termik santral inşa etme iştahının sonlanma sürecinde olmasına rağmen bazı ülkelerin buna devam ettiğini aktardı. IEA Başkanı Çin’in 50 gigawatt’lık (GW) yeni kömür santrali inşa etme planlarına dikkat çekti.

Birol, Asya’daki özellikle yeni kömür santralların kapatılmasının daha zor olduğunu çünkü bunları inşa eden ve işleten şirketlerin para kaybedeceğini belirtti. Mevcut kömür santralların kapatılmasıyla 1 trilyon dolarlık bir bütçe açığının ortaya çıkacağını ifade eden Birol, “bedeli kim ödeyecek?” diye sordu ve bunu “önemli bir konu” olarak nitelendirdi.

Birol, zengin ülkeler ile Güney Afrika ve Endonezya gibi kömüre dayalı gelişen ekonomiler arasında sorunun çözümüne yardımcı olmak amacıyla kurulan “Adil Enerji Geçiş Ortaklıkları” projesine övgüde bulundu. Kendisi, hangi ülkeler olduğunu belirtmeden, “Asya’da benim görüşüme göre kömür santrallarını daha erken devre dışı bırakabilecek ülkeler var” diye ekledi.