;
Politika

Guterres: “COP28’in Başarısı Fosil Yakıtlardan Çıkışa Bağlı”

Guterres

BM Genel Sekreteri Guterres, “COP28’in başarısı, zirvenin fosil yakıtlardan aşamalı çıkış ihtiyacı konusunda fikir birliğine varması sayesinde olacak” diye konuştu.

YAZI: Bulut BAGATIR

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, COP28’de fosil yakıtlardan kademeli çıkış yönünde bir anlaşma yapılması çağrısında bulundu ve müzakerecilere iklim zirvesinin son saatlerinde esneklik göstermeleri yönünde baskı yaptı.

Zirvenin Dubai’deki kapanışına bir günden az bir süre kala Guterres Dubai’ye geri döndü ve fikir birliğine varmanın önündeki engellere dikkat çekti.

“Zamana karşı yarışıyoruz” diyen Guterres “Şimdi maksimum hedef ve maksimum esneklik gösterme zamanı. İyi niyetle müzakere etmek ve anlamlı bir sonuç almak adına hızlanmalıyız” şeklinde konuştu.

İklimi birinci öncelik haline getiren Guterres, müzakerecileri “İklim krizinin temel nedeni olan fosil yakıt üretimi ve tüketimiyle mücadeleye kararlı bir şekilde odaklanmaya” çağırdı.

Zirvedeki ülkelere, Suudi Arabistan liderliğindeki petrol üreticilerinin karşı çıktığı “tüm fosil yakıtlardan aşamalı çıkış ihtiyacının” tanınması çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri, COP28 iklim zirvesinin başarısının anahtarından birinin, ülkelerin muhtemelen farklı oranlarda hareket etme ihtimallerine rağmen, fosil yakıtlardan aşamalı çıkış ihtiyacı konusunda anlaşmaya varmaları olduğunu söyledi.

COP’un pek çok hususu kapsadığını ve küresel dengeye bağlı olduğunu hatırlatan BM Genel Sekreteri, “Ancak bana göre COP28’in başarısı, zirvenin fosil yakıtlardan aşamalı çıkış ihtiyacı konusunda fikir birliğine varması sayesinde olacak” diye konuştu.

Tüm ülkelerin aynı zamanda fosil yakıtlardan çıkmasını beklemediğini söyleyen Guterres, “Ancak yine de, küresel olarak fosil yakıtlardan aşamalı çıkış taahhütleri, 2050’de net sıfıra ulaşma ve küresel sıcaklık artışını sanayi öncesi seviyelerin üzerinde 1,5 derecede sınırlama hedefleriyle uyumlu olmalı” dedi.