;
Bilim

Güney Avrupa’da ve Türkiye’de Sıcak Dalgası Yeniden Etkili Olacak

sıcak dalgası

Avrupa kıtası, ikinci aşırı sıcak dalgasına hazırlanırken, insanların sağlığını riske atan ve orman yangınlarına neden olan kavurucu yüksek sıcaklıkların bu hafta güney Avrupa’nın bazı bölgelerinde ve Türkiye’de artarak devam etmesi bekleniyor.

Geçen haftaki “Cerberus” sıcak hava dalgası, İtalyan uzmanların, Yunan mitolojisinde ruhları yeraltı dünyasına taşıyan feribotçu “Charon” adını verdikleri bir diğerinin yolunu açtı.

İtalya, İspanya, Yunanistan ve Türkiye günlerdir amansız sıcaklarla karşı karşıya, ancak Avrupa Uzay Ajansı (ESA), sıcak hava dalgasının daha yeni başladığı uyarısında bulundu. Özellikle, bu durumdan en çok etkilenen İtalya’da, birçok şehirde sıcaklıkların 40 derecenin üzerine çıkması bekleniyor.

ESA’ya göre, yüksek basınçlı Charon antisiklonu Kuzey Afrika’dan yukarı doğru ilerlerken, Avrupa’daki sıcaklıkların, kıtanın 2021 yılında İtalya’nın Sardunya adasında kırılan 48,8 derece rekoruna yaklaşması, hatta bu rekoru kırması bekleniyor.

İtalyan Meteoroloji Derneği Başkanı Luca Mercalli, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu rekor (48,8C) kırılmasa bile, uzunluğu daha önce görülmemiş bir sıcak hava dalgası görüyoruz” yorumunu yaptı.

İtalyan yetkililer, insanlara bol su içmelerini, hafif yemekler yemelerini ve sabah 11 ile akşam 6 arasında doğrudan güneş ışığından kaçınmalarını tavsiye etti.

Reading Üniversitesi’nde iklim bilimci ve profesör olan Hannah Cloke, Carbaron antisiklonunu, Akdeniz üzerindeki dev bir fırına benzetti.

Cloke, “Güney Avrupa üzerinde şişen sıcak hava balonu İtalya ve çevresindeki ülkeleri dev bir pizza fırınına dönüştürdü. Afrika’dan gelen sıcak hava şu anda yerinde duruyor ve yüksek basınç koşullarının yerleşmesiyle sıcak deniz, kara ve havadaki ısı artmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer taraftan, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) yetkilileri aşırı hava koşullarının bazı bölgelerde, Ağustos ayına kadar devam edeceğini tahmin edeceğini açıkladı. WMO, kuzey yarımkürenin bazı bölgelerinde şimdiden yeni sıcaklık rekorları kırıldığını açıkladı.

Bununla birlikte, bugün İtalya’da 47 derece ile bu yazın en yüksek sıcaklığının görülmesi beklenirken Yunanistan, İspanya ve Türkiye’de orman yangınları ile mücadele ediyor. ESA’nın paylaşımına göre sıcaklıklar, termometreler bugün İtalya’da 47, Türkiye’de 45, İspanya’da 42 ve Yunanistan’da 38 derece civarında seyredecek.

Türkiye genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarıyla birlikte düşük nem orman yangınları riskini artırıyor. Hatay’da, Çanakkale’de ve Mersin’de başlayan orman yangınları devam ediyor.

İspanya’da Sevilla, Cordoba ve Granada şehirlerinde sıcaklıklar 40 dereceye ulaştı. Ülkenin kuzeyindeki normalde daha serin olan Navarra bölgesinde bile sıcaklık 40 dereceye kadar çıktı. Sıcaklık aynı zamanda arazinin yangınlara hazır hale gelmesine de yardımcı oldu.

Reuters’in haberine göre, İspanya’nın Kanarya Adaları’ndaki La Palma adasında Cumartesi sabahı başlayan orman yangınları 4.650 hektarlık alanı kül etti, 20 evi yok etti ve binlerce insanın acil tahliyesini zorunlu kıldı.

Kanarya Adaları’ndan bir diğeri olan Tenerife’de de çıkan yangınlar yaklaşık 50 kişiyi tahliyeye zorladı ve yaklaşık 60 hektarlık alanı kül etti.

Yunanistan’da sıcak hava dalgası ve kuvvetli rüzgarların da etkisiyle orman yangınları farklı bölgelerde sürüyor. Yunan medyasına yansıyan haberlere göre, dün başlayan orman yangınlarına itfaiye ekiplerinin müdahalesi sürerken çok sayıda kişi güvenli bölgelere götürüldü.