;
Politika

Finlandiya’da Emekliler İklim Krizine Karşı Harekete Geçti

Finlandiya’da, İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg’nin çağrısından etkilenen bir grup emekli, her cuma parlamento binası önünde iklim krizine karşı bir araya geliyor.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg’nin mücadelesinden etkilenen bir grup emekli, her hafta cuma günleri parlamento binası önünde iklim değişikliğine karşı önlem alınması için gösteri yapmaya başladı.

Parlamento binasının önündeki merdivenlerde üzerinde dört dilde “Torunlarımızın geleceği için” yazılı pankartlar taşıyan emekliler, hükümet ve parlamentodan iklim değişimine karşı somut önlemler alınmasını talep ediyor.

İklim Haber'i Telegram'da Takip Edin!İklim Haber'i Linkedin'de Takip Edin!

Yle haber ajansına açıklama yapan eylemcilerden Birgitta Andersen, önlem alınmadığı takdirde insanlar ve hayvanlar için yaşam olanaklarının ortadan kalkacağını söyledi.

Üç ve 10 yaşlarında iki torunu olduğunu söyleyen Juhani Mekeleinen, iklim değişikliğinden derin kaygı duyduğunu belirterek “Deniz suları yükseliyor, yaşam ve türler için koşullar kötüleşiyor. İnsanlara yiyecek temin etmeyi nasıl başaracağız?” dedi.

Gunilla Beck’in 8 ve 12 yaşlarında iki torunu var. Yetişkin ve yaşlıların iklim değişikliğine karşı önlem alınması için yapılan gösterilere katıldıklarını ancak torunlarını kaygılandırmamak için iklim krizini onlarla fazla konuşmak istemediğini söyledi.

Beck, Yle’nin geleceği nasıl görüyorsun sorusunu “Korkuyorum, ama kendim için değil, ben yaşlandım. İyi bir yaşam umut ettiğim gençler için korkuyorum” dedi.

Beck aynı zamanda Aralık ayından beri her cuma günü gösteri yapmalarına rağmen tek bir milletvekilinin bile yanlarına gelip taleplerinin ne olduğunu sormadıklarını söyledi.