;
Politika

Erdoğan Orman Varlığını Artırdığını Anlatıyor, İkizköylüler Kömür Madenine Karşı Ormanlık Alanlarına Sahip Çıkıyor!

İkizköylülerin iki yıldır kömür madeni uğruna kesilmesini engellemeye çalıştığı Akbelen Ormanı’na yarım kilometre uzaklıkta yangın çıktı. Aynı saatlerde orman kesim işçileri de şantiyelerini kurmak üzere Akbelen Ormanı’na geldi. İkizköylüler orman işçilerinin özel mülkiyetlerinde şantiye kurmasına izin vermedi. Orman işçileri alandan ayrılmazken İkizköylüler oturma eylemi başlattı. İkizköylüler orman alanlarını madenlere karşı korumaya çalışırken, Erdoğan birkaç saat öncesinde Liderler Zirvesi’nde Türkiye’nin orman varlığını artırdığından bahsediyordu.

İkizköy’ün eski ana yerleşimi olan Işıkdere mevkiinde eski ormanlık alanda yangın çıktı. Köyün 2017 yılında kömür madeni için kamulaştırılmış mevkiinde, önemli kısmı maden için ormansızlaştırılmış çalılık alanda çıkan yangın, yine kömür madeni için kesilmek istenen Akbelen Ormanı’nın karşısındaki tepede bulunuyor. Akbelen Ormanı ile yangın çıkan alanın birbirine 500 metreden daha yakın olması nedeni ile İkizköylüler, yangının ormana sıçramasından büyük endişe duydu. Yangından sıçrayacak tek bir kozalağın karşı tepedeki ormanın da alev almasına yeteceğini söyleyen İkizköylüler, yetkililer yangına müdahale ederken nefeslerini tutarak beklediler. Yangın, itfaiye ve arazi araçları ile yapılan müdahalede yaygınlaşmadan kontrol altına alındı ve söndürüldü.

Yine 22 Nisan Perşembe akşam üstü, Akbelen Ormanına orman kesim işçileri şantiye kurmak üzere giriş yaptı. 1 kamyon, iki özel araba ve bir su tankeri ile birlikte gelen işçilerle görüşen İkizköylüler, işçilerin özel mülkiyet olan tarlalarına eşyalarını indirmelerine ve şantiye kurmalarına izin vermedi. Orman Genel Müdürlüğü adına ağaç kesimi yaptıklarını belirten işçiler, herhangi bir izin belgesi veya kimlik gösteremezken, Akbelen Ormanı’nda kesimin 10-15 gün sonra başlayacağını, başka bir ormanlık alandaki kesim bitince burada çalışmaya başlayacaklarını köylülere söylediler.

İkizköylüler ise, alanla ilgili kesimin durdurulmasına dair Milas Orman İşletme Müdürlüğü’ne avukatları Arif Ali Cangı aracılığıyla bir dilekçe ile başvuru yaptıklarını, ayrıca bir dilekçe ile orman alanı için maden işletme izni verildiğini belgeleyen Tarım ve Orman Bakanlığı olur yazısını da Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde Orman İşletmesi’nden talep ettiklerini belirtiyorlar. 15 gün dolmasına rağmen dilekçelerine henüz bir yanıt alamayan İkizköylüler, Akbelen Ormanı’nın kesimini durdurmak için dava açmak dahil tüm hukuki yollara başvuracaklarını da söylüyorlar.

Orman İşçileri Alandan Ayrılmadı, İkizköylüler Oturma Eylemi Başlattı

23 Nisan sabahı orman kesim işçilerinin alanı terk etmemiş olduğunu gören İkizköylüler Akbelen Ormanı’na gelerek işçilere kesime izin vermeyeceklerini söylediler. İkizköylülerin pankartla ve sloganlarla alana girmesinin ardından Kayadere Orman Şefini arayan işçiler, çalışmaya başlamadan bekliyorlar. İkizköy halkı da oturma eylemine başlamış durumda.

Kesimin Durdurulması Talebine Milas Orman İşletmesi Yanıt Vermedi

Köyün doğa koruma derneği olan KARDOK Derneği, 9 Nisan’da orman kesim hazırlık çalışmalarının devam ettiği bölgenin Türkiye’nin taraf olduğu Bern Sözleşmesi Ek Liste II-Kesin Korunacak Hayvan Türleri listesinde yer alan bazı kuş türlerinin yaşama alanı olduğunu ve bu türlerin üreme dönemi olduğu, üreme döneminde, üreme bölgesi olan bir ormanda Orman İşletmesinin devam eden faaliyetlerinin mevzuata aykırı olduğunu hatırlatarak, çalışmaların durdurulmasını talep etmişti. Ancak aradan geçen 14 günde dilekçeye bir yanıt alınamadı ve alandaki kesim hazırlık çalışmaları sürdürüldü.

Talepte;Akbelen Ormanı karabaşlı ötleğen Sylvia atricapilla (Linnaeus, 1758), maskeli ötleğen Sylvia melanocephala (Gmelin, 1789), büyük baştankara Parus major Linnaeus 1758 başta olmak üzere onlarca kuş türünün önemli bir üreme, beslenme ve barınma bölgesi olduğunu, hem Bern Sözleşmesi kapsamında hem de Türkiye’nin Kara Avcılığı Kanunu kapsamında bu kuşların koruma altında olduğu da belirtildi

Ne Olmuştu?

Aynı orman alanının kesimi için 2019 yılı Kasım ayında harekete geçen Milas Orman İşletme Müdürlüğü’nün çalışması, o zaman da İkizköylülerin alandaki müdahalesi ile durdurulmuş, yüzlerce imzalı dilekçe ile yapılan başvuru sonucu Orman Müdürlüğü kesimi 2020 yılı programından çıkarmak zorunda kalmıştı.

1979’dan beri Muğla’daki termik santrallara yakıt sağlayan ve neredeyse kesintisiz 15 km boyunca uzanan açık ocak linyit madeni, bu tarihe kadar ÇED’den muaf tutulmuş ve on binlerce dönüm orman ve tarım alanını yok ederek işletilmişti. 2014 yılındaki özelleştirmelerle Yeniköy ve Kemerköy Termik santralları ile birlikte özel sektöre devredilen linyit madeninde YK Enerji hâlâ ÇED’siz kapasite artırımı yapmaya çalışıyor. İki yıldır İkizköy’ün Akbelen mevkiindeki 600 dönümlük yaşlı ve doğal kızılçam ormanının da madene tahsis edilmek üzere kesimi planlanıyor. Madendeki yeni saha açma ve kapasite artırımı çalışmalarının, termik santrallarda yürütülen kapasite artırımı projesi ile birlikte entegre ÇED’e tabi tutulması gerektiği gerekçesi ile İkizköylüler geçtiğimiz Aralık ayında mahkemeye başvurmuşlardı. Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti son olarak, farklı ruhsat alanlarının birleştirilerek maden kapasite artırımı projelerinin ÇED mevzuatının uygulanması zorunluluğundan kaçırıldığı iddiasını yerinde incelemek için İkizköy Linyit İşletmesi’nde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Keşif tarihinin ve bilirkişi heyetinin belirlenmesi bekleniyor.

Öte yandan, YK Enerji İkizköy ve komşusu olan Çamköy ve Karacahisar’da köylülerin tarla ve zeytinliklerini de kamulaştırmaya uğraşıyor. Ancak başta İkizköylüler olmak üzere, yöre halkı arazilerini şirkete satmamak ve kamulaştırılmasına da engel olmak için 2 yıldır zorlu bir mücadele yürütüyor. Mücadeleyi tüzel bir kimlik altında yürütebilmek için İkizköy Karadam ve Karacahisar mahallelerinden yurttaşları bir araya getiren bir de doğa koruma ve dayanışma derneği kuruldu.