;
Politika

Erdoğan Glasgow Programını “Yetersiz Güvenlik” Gerekçesiyle İptal Etti

Erdoğan’ın 12 Kasım’a kadar devam edecek COP26’ya katılması bekleniyordu. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Roma’daki G20 Liderler Zirvesi’nin ardından Glasgow’daki Birleşmiş Milletler (BM) 26’ncı İklim Değişikliği Konferansına (COP26) hareket etmesi beklenirken Türkiye’ye geri döndü.

Anadolu Ajansının haberinde Erdoğan’ın dönüşünün nedeniyle ilgili bilgi yer almazken uçağının saat 00.20’de Atatürk Havalimanı’na indiği aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da İstanbul’a döndü.

“Protokol Sorunları” Gerekçesi

Reuters’ın görüştüğü bir yetkili ise Erdoğan’ın “protokol sorunları” sebebiyle bu planlanmayan dönüşü yaptığını söyledi. Üst düzey yetkili, şunları dile getirdi:

“Cumhurbaşkanı’nın zirveye katılmadan dönmesinin temelinde protokol ve güvenlikle ile ilgili Türkiye’nin taleplerinin İngiltere tarafından tam olarak karşılanmaması var. Güvenlik için istenen araç sayısı ve güvenlikle ilgili diğer bazı taleplerimizin tam olarak karşılanmaması nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir karar aldı. Bizim açımızdan da önemli olan böyle bir zirveye katılmayı çok önemsiyorduk ama bunun yapılması gerekti.”

CHP Tepki Gösterdi

Erdoğan’ın Glasgow programını iptal etmesini eleştiren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Biden ile sonunda görüşebildi. Bu da ona yetti. ‘Dünya için son şansımız’ olarak tanımlanan, yaklaşık 120 dünya liderinin katılacağı bu konferansa ülkemizin Cumhurbaşkanı gelmekten vazgeçti. Çünkü onun anladığı anlamda dünya lideri olmak tam da bunu gerektirir! Utanıyoruz” dedi.