;
Politika

Endonezya Emisyon Azaltım Planını Güncelledi

endonezya

Endonezya daha etkili arazi kullanımı ve daha iyi enerji politikası vaat ederek emisyon azaltım hedeflerini revize ettiğini duyurdu.

Dünyanın en büyük karbon yayıcılarından biri olan Endonezya yeni iklim planını duyurdu. Ülkede ormanların ve turbalık alanların yok edilmesi büyük bir sorun.

Hükümet, 2030 yılına kadar emisyon seviyelerini kendi başına %31,89 veya uluslararası destekle %43,2 oranında azaltmak için yeni bir hedef belirledi. Baş ekonomi bakanı Airlangga Hartarto’nun söylediğine göre bu, %29 veya uluslararası yardımla %41 oranında azaltımı hedefleyen bir önceki iklim eylem planından daha iddialı.

Hedefler, Mısır’da COP27 olarak bilinen yıllık Birleşmiş Milletler iklim konferansının ve G20 liderleri zirvesinin hemen öncesinde duyuruldu. Ülke, G20 liderler zirvesine Bali’de ev sahipliği yapacak.

Airlangga yaptığı açıklamada, “Endonezya’nın 2060 veya daha erken bir tarihte net sıfır emisyona ulaşma taahhüdü var ve bu hedeften sapmamalı” dedi.

Bakan, Endonezya’nın yeni iklim hedeflerine nasıl ulaşmaya çalışacağını açıklamadı, ancak karbon ticareti planı oluşturma çabalarının altını çizdi.

BM’ye sunulan 23 Eylül tarihli bir belgede Endonezya, “etkili arazi kullanımı, mekansal planlama, temiz enerjinin teşviki ve sürdürülebilir orman yönetimi yoluyla” emisyonlarını azaltacağını söyledi.

Kirliliği azaltmak için yapılan bazı hamleler arasında kömür santrallarının aşamalı olarak kaldırılması, birincil ormanların yok edilmesi için izinlerin durdurulması ve takımadaların kıyı şeridi boyunca mangrovların yeniden hayat bulması yer alıyor.

Nisan ayında karbon vergisini uygulamaya başlama planı ise, yüksek küresel enerji fiyatları nedeniyle ertelenmişti.