;
Politika

Ekoloji Kolektifi Derneği “İklim Adaleti İçin Davalar Raporu 2017-2018”i Yayımladı

Ekoloji Kolektifi Derneği, “İklim Adaleti İçin Davalar Raporu 2017-2018” çalışmasını yayımladı. Çalışma ile iklim politikalarında çevre hukuku ilkelerine dayalı bir perspektif geliştirilmesi hedefleniyor.

Ekoloji Kolektifi Derneği, “İklim Adaleti İçin Davalar Raporu 2017-2018” adlı çalışmayı kamuoyu ile paylaştı. Çalışma, gelişme ve iyi yaşama hakları ile iklim adaletini merkeze alan bir yaklaşımla, özellikle enerji yatırımları ve bu yatırımların konu olduğu iklim koruma davalarını inceleyerek, mevcut durumu gözler önüne seriyor.

Yapılan açıklamada iklim değişikliğinin giderek daha fazla hayatımızı etkilemeye başladığı bugünlerde, iklimi ve dolayısı ile yurttaşların haklarını korumayı amaçlayan hukuki süreçlerin öneminin giderek arttığı ifade edilerek “İklim adaletinin tesis edilmesinde çevre davalarının önemi sanılanın aksine azalmıyor, artıyor. Yurttaşların karar alma süreçlerine katılma iradesinin bir yansıması olan bu davaların hukuki sonuçlarının ve etkisinin sınırlandırılmasına yönelik yönetsel çabalar olsa da bu, davaların ne sayısını azaltıyor ne de değerini düşürüyor denildi.

Açıklamada, çalışmadan yararlanacağı düşünülen kurum ve kişilerin yargısal süreçlere başvururken iklim politikalarında çevre hukuku ilkelerine dayalı bir perspektif geliştirmesinde araştırmanın yardımcı olmasının umut edildiği de belirtildi.

Çalışmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.