;
Bilim

Doğu Karadeniz Havzası için Kuraklık Yönetim Planı Hazırlanıyor

Doğu Karadeniz Havzası
Foto: DHA

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğu Karadeniz Havzası’nda su kıtlığının önüne geçmek için Kuraklık Yönetim Planı hazırlıyor. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce, yer altı suları açısından zayıf olan Doğu Karadeniz’de, küresel iklim değişikliğinin etkisiyle değişen yağış rejimleri ve insan faktörüyle yaşanan su kayıplarının önüne geçmek üzere “Doğu Karadeniz Havzası Kuraklık Yönetim Planı” hazırlanmaya başlandı. Havza sınırları içerisindeki Ordu, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Rize, Artvin, Sivas, Bayburt, Tokat, Erzurum ve Samsun illerinden bilim insanlarının araştırma ve tespitleriyle oluşturulacak yönetim planıyla; suyun doğru yönetilip, gelecekte kuraklık ve su kıtlığı tehdidinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ekosistem, biyoçeşitlilik, tarım ve insan yaşamını tehdit eden kuraklığa karşı bilinçli davranılması gerektiğini belirten uzmanlar, kayıp ve kaçak su tüketiminin önüne geçilerek, ciddi miktarda su kaybının önlenebileceğini savunuyor.

Projede katılımcı olarak yer alan RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Ağırbaş, su kaynaklarının kullanımı ile ilgili verileri paylaşarak, Türkiye’nin su varlığının %40’nın şebekelerden kaybedildiğini söyledi. Ülke genelinde kayıp kaçak su oranının %25 seviyelerine düşürmenin hedeflendiğini söyleyen Prof. Dr. Ağırbaş, “Bu proje kapsamında özellikle Doğu Karadeniz havzası için iller bazında kuraklık eylem planı hazırlandı. Elde edilen sonuçlara genel olarak bakacak olursak, aslında Türkiye’nin 112 milyar metreküp su varlığının yüzde 40’lık kısmı daha evlere gelmeden şebekelerde ciddi kayıplara uğruyor. Eğer bu kayıplar engellenebilirse Türkiye’nin 5 yıllık su ihtiyacı karşılanabiliyor” ifadelerini kullandı.

Bölgede mevcut sulardaki kaçak oranın yüksek olduğunu da aktaran Ağırbaş, “Doğu Karadeniz ve Rize özelinde baktığımızda, ilçelerdeki kayıp kaçak oranı çok yüksek durumda. Örneğin Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçelerinde kayıp kaçak oranı %85 ila 90 seviyelerinde. En iyi ilçemiz şu anda Çayeli ilçemizdir. Bakanlık, bu kaçakları %25 seviyelerine düşürmeyi amaçlıyor” diye konuştu.