;
Politika

Devre Dışı Bırakılan Santrala Haziran’da Filtre Takılacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, 1 Ocak’ta mühürlenen Afşin ilçesindeki Çelikler Afşin-Elbistan A Termik Santralı’nda Haziran 2020’de filtre takma işinin tamamlanacağını aktardı. Ünal, mühürlendiği için çalışamayan santraldaki 4 bin 300 çalışanın işsiz kalmamasının, birinci öncelikleri olduğunu bildirdi.

Mahir Ünal, Afşin ilçesinde, çevreyi kirletmesinden dolayı 1 Ocak 2020’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca mühürlenen Çelikler Afşin- Elbistan A Termik Santralı yetkilileriyle, AKP Kahramanmaraş milletvekilleri Ahmet Özdemir, İmran Kılıç, Habibe Öçal, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ilçe belediye başkanları, AKP, MHP ve CHP il ve ilçe yönetimleri ile işçi sendikası temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı yaptı.

Toplantının ardından, Mahir Ünal, 1 Ocak’ta mühürlenen Afşin ilçesindeki Çelikler Afşin-Elbistan A Termik Santralı’ndaki toplantının ardından yaptığı açıklamada, santralın sahibi Çelikler firmasının, “Haziran 2020’de filtre takma işini tamamlayacağını belirttiğini” söyledi.

“4 bin 300 Kişi İşsiz Kalmamalı”

Mühürlendiği için 1 Ocak’tan bu yana elektrik üretimi yapmayan santralda çalışan 4 bin 300 kişinin son durumu ile çevre yatırımlarının ele alındığı toplantı üç buçuk saat sürdü. Toplantı sonunda açıklama yapan Mahir Ünal, A ve B Termik Santralları’yla ilgili Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ile Çelikler firmasının yetkililerinden geniş bir brifing aldıklarını söyledi. Ünal, “Burada daha önce de ifade ettiğimiz gibi bizim birinci önceliğimiz yaşadığımız çevrenin korunması ve halk sağlının muhafaza edilmesi. Bu konuda Cumhurbaşkanımız büyük bir hassasiyet gösterdi ve gerekli şartları yerine getirmeyen termik santralların kapatılmasıyla ilgili bir karar ortaya çıktı. Ama biz bu konuda hassasiyetimizi dile getirirken burada çalışan yaklaşık 3 bin 700, 600 de dekapaj çalışan olmak üzere 4 bin 300 kişinin işsiz kalmaması bizim birinci önceliğimiz içerisinde. O yüzden biz ilgili şirketle filtre çalışmaları ne aşamada ve planlamaları ne durumda onu bir görüştük. Aynı zamanda EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nden C ve D’ye dönük, önümüzdeki süreçteki kamulaştırmaya ilişkin bir bilgi aldık. Çünkü nihayetinde burada devletimizin belli tasarrufları tabii ki olacaktır ama biz de toplumu, halkı temsil eden milletvekilleri olarak bu sorunun doğrudan muhatabıyız. Yani burada kamulaştırmadan kaynaklanacak sorunlar doğrudan siyaseti ilgilendirecek, diğer taraftan yeni yapılacak santralların yerinden tutun da işte Hurman Nehri’nin yerinin değiştirilmesine varıncaya kadar önümüzde birçok konu var” dedi.

“Karakuz Barajı Kurulacak”

Mahir Ünal, toplantıda yapılması planlanan Afşin- Elbistan C Termik Santralı’nın soğutma suyu ihtiyacını karşılayacak olan Karakuz Barajı’nı da ele aldıklarını kaydederek, şunları söyledi: “Karakuz Barajı yapılsa zaten Hurman Nehri’ne gerek kalmıyor. Karakuz Barajı kurulacak. Bütün bunlarla ilgili bir değerlendirme toplantısı yaptık ve yaptığımız toplantının sonunda da özellikle C ve D Santralları ile ilgili EÜAŞ Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile beraber milletvekillerimizle birlikte Ankara’da bir toplantı yapma kararı aldık. Çünkü bütün bu planlamaların toplumsal karşılıklarını da oturup konuşmamız ve değerlendirmemiz gerekiyor. Bu arada bir de müjde verelim parasını EÜAŞ’ın karşılayacağı şekilde DSİ Karakuz Barajı’nı yapacak ve kısa bir süre içinde de inşallah ihalesi gerçekleşecek. Zaten Karakuz Barajı yapılmadığı sürece de bizim Hurman Nehri’nin kanalının değiştirilmesine müsaade etmemiz söz konusu değil çünkü özellikle ova köylerimiz kendi geçimini Hurman Nehri’nden sağlamakta ama Hurman Nehri’nin altında da yaklaşık 750 milyon tonluk bir kömür rezervi bulunmakta. Bütün bunlar değerlendirildi, konuşuldu. A Termik Santrali’nde çalışan 4 bin 300 kişinin durumu konuşuldu. Filtrelerin ne kadar sürede tamamlanacağı konuşuldu. Çelikler firmasının bize verdiği bilgi Haziran 2020’de bu işi tamamlayacaklarını belirttiler.”