;
Politika

Delhi Metro İşletmesi Tüm Faaliyetlerini Güneş Enerjisi ile Gerçekleştirecek

Delhi Metro İşletmesi, yakında tüm faaliyetlerinde güneş enerjisine geçmeye hazırlanıyor. Böylece trenlerin de güneş enerjisiyle çalışması hedefleniyor.

Delhi Metro İşletmesi, tüm faaliyetlerini güneş enerjisi ile gerçekleştirmeyi planlıyor. iklimicinkentler.org’da yer alan habere göre işletme, Madya Pradesh’te bulunan güneş santralından halihazırda 27 MW güç alıyor ve bu da işletmenin elektrik ihtiyacının %60’ını karşılıyor.

Plan, bu oranı 99 MW seviyesine çıkarmak. Böylece, sadece ışıklandırma veya havalandırma gibi yan faaliyetler için değil, trenlerin çalışması için gerekli enerji de güneşten karşılanmış olacak. Doğaya, halk sağlığına büyük zararı olan, iklim değişikliğini derinleştiren karbon yoğun fosil yakıt kaynaklı enerji yerine metro sisteminin güneş enerjisi yoluyla tamamen elektrifikasyona geçmesi ile milyonlarca ton karbon salımı da engellenmiş olacak.

Delhi Metro İşletmesi’nin bu adımı sadece Hindistan’da değil, dünyada da bir ilk niteliğinde ve tüm ulaşım sektörü için önemli bir örnek teşkil ediyor.