;
Politika

COP28 Başkanı: Fosil Yakıtlardan Aşamalı Çıkış Taleplerinin Arkasında “Bilim” Yok

COP28

COP28 Başkanı Sultan Al Jaber, küresel ısınmayı 1.5 derece ile sınırlama hedefinin tutturulması için fosil yakıtlardan aşamalı çıkışı gerekli kılan bilimsel görüş birliğinin olmadığını iddia etti.  

İklim Raporlama Merkezi ve Guardian, COP28 başkanı Sultan Al Jaber’in, küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak için fosil yakıtlardan kademeli çıkış gerektiğini belirten “hiçbir bilim” olmadığını iddia ettiğini ortaya çıkardı.

Al Jaber ayrıca, “medeni dünyayı mağaralara geri götürmek istemediğiniz sürece” fosil yakıtlardan aşamalı çıkış ile sürdürülebilir kalkınmanın el ele gidemeyeceğini söyledi.

Bilim insanları, yorumların “inanılmaz derecede endişe verici” ve “iklim inkarcılığı” olduğunu ve BM Genel Sekreteri António Guterres’in tutumuyla çeliştiğini söyledi.

Al Jaber, 21 Kasım’da canlı bir çevrimiçi etkinlik sırasında, Elders grubunun başkanı ve BM iklim değişikliği eski özel elçisi Mary Robinson’un sorularına yanıtlar verirken bu yorumları yaptı.

Al Jaber, Dubai’de Cop28’i yönetmenin yanı sıra, birçok gözlemcinin ciddi bir çıkar çatışması olarak gördüğü Birleşik Arap Emirlikleri’nin devlet petrol şirketi Adnoc’un da CEO’su.

Halihazırda 100’den fazla ülke fosil yakıtlardan kademeli çıkışı destekliyor. Nihai COP28 anlaşmasının bunu gerektirip gerektirmediği veya “aşamalı azaltım” gibi daha zayıf bir dil kullanıp kullanmayacağı zirvede en hararetle tartışılan konulardan biri. Güçlü ve hızlı emisyon azaltımı net sıfır hedefi ve iklim değişikliğinin en kötü etkilerinden kaçınmak için önemli.

Guterres Cuma günü COP28 delegelerine şunları söylemişti: “Bilim açık: 1,5 derece sınırı ancak sonunda tüm fosil yakıtları yakmayı bırakırsak mümkün. Azaltmak değil. Net bir zaman çerçevesiyle aşamalı olarak çıkış hedeflenmeli.”

Climate Analytics’in CEO’su Bill Hare ise şunları söyledi: “Bu olağanüstü, endişe verici ve kavgacı bir tutum. ‘Bizi mağaralara geri göndermek’ fosil yakıt endüstrisinin en eski anlatısıdır: İklim değişikliğini inkar etmek anlamına gelir.”