;
Politika

Biden Johnson ile İklim için Buluştu

ABD Başkanı Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson G-7 Zirvesi öncesi bir araya gelerek, Kuzey İrlanda, Afganistan, Çin, İran ve Rusya ile siber güvenlik, iklim değişikliği gibi konuları ele aldı.

ABD Başkanı Joe Biden, G-7 Zirvesi öncesi İngiltere’nin güneybatı ucundaki Cornwall bölgesinde İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.

Biden ve eşi First Lady Jill Biden’ı Johnson ve eşi Carrie sahil kasabası St. Ives’da karşıladı. Avrupa’ya düzenlediği ilk ziyaretinde Johnson ile görüşmesi sonrası basın toplantısı düzenleyen Biden, Johnson ile yaptığı ikili görüşmenin “çok verimli” geçtiğini ifade ederek, görüşme ile ABD-İngiltere arasındaki özel ilişkiyi yeniden teyit ettiklerini belirtti.

Biden, “Birleşik Krallık ve ABD’nin çok yakın işbirliği içinde üzerinde çalıştığı çok çeşitli konuları masaya yatırdık ve tartıştık. Son zamanlarda pek söylenmediği gibi, halklarımız arasındaki özel ilişkiyi onayladık ve uluslarımızın paylaştığı kalıcı demokratik değerleri savunmaya olan bağlılığımızı yeniledik” dedi.

İki ülkenin siber güvenlik ve iklim değişikliği konularını ele almasını da içeren ve yeniden canlandırılan Atlantik Bildirgesi ile yeni yüzyılın zorluklarıyla mücadelede birlikte çalışmayı kabul ettiklerini kaydeden Biden, “80 yıl önce Başbakan Winston Churchill ve Başkan Franklin Roosevelt Atlantik Tüzüğü olarak bilinen bir anlaşma imzaladılar. Bu, Birleşik Krallık ve ABD’nin bir araya geleceğine dair bir sözdü. Bugün bu taahhüdümüzü, bu yüzyılın temel zorluklarını (siber güvenlik, gelişmekte olan teknolojiler, küresel sağlık ve iklim değişikliği) doğrudan konuşurken bu vaadi yeniden teyit etmek için güncellenen canlandırılmış bir Atlantik Bildirgesi ile geliştiriyoruz” diye konuştu.

AB ve ABD İklim Değişikliğinde Daha Fazla İşbirliğine Bakıyor

Önümüzdeki hafta Brüksel’de yapılacak bir zirve için hazırlanan taslak bildiriye göre, Avrupa Birliği ve ABD liderleri iklim değişikliğiyle mücadelede daha derin bir işbirliği sözü vermeye hazırlanıyorlar. Washington ve Brüksel, diğer ülkeleri seragazı emisyonlarını azaltma konusunda daha iddialı olmaya ikna etmeyi planlarken, Kasım ayındaki küresel iklim müzakereleri öncesinde uluslararası ortakları devreye sokma sözü verdiler.

ABD Başkanı Joe Biden, ticaretten COVID-19 pandemisine kadar değişen konuları ele alan bir zirve için 15 Haziran’da Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya gelecek.

Biden, ABD’nin iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik küresel çabalara liderlik etme rolünü yeniden canlandırdı ve Nisan ayında ABD emisyonlarını 2030 itibarıyla 2005 seviyelerine göre en az yarıya indirmeyi taahhüt etti.

AB, 2030 itibarıyla emisyonları 1990 seviyelerine göre en az %55 oranında azaltma hedefini gerçekleştirmek için önümüzdeki ay iklim politikası paketini açıklayacak.