;
Politika

Bakan Kurum: “Santrallar 6 Ay İçerisinde Filtreleme Adımını Atmak Zorunda”

Termik santralların 6 ay içerisinde filtreleme adımı atması gerektiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Başlamazlarsa eğer altıncı ayın sonunda biz gider fiilen bu işlerin yapımına gireriz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde termik santrallara, bu yılın sonuna kadar tamamlamaları gereken çevre mevzuatına uyuma yönelik düzenlemeler için 2,5 yıl ek süre verilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu konuda 2020’nin başına kadar süre verildiğini hatırlatan Bakan Kurum, santralların bazılarında yenileme olduğunu ancak bazılarının da bu adımları atmadıklarını vurguladı. Son yasada 6 ay içerisinde termik santrallardaki filtrelemeye ilişkin adımları santralların atması gerektiğinin altını çizen Bakan Kurum, “Eğer 6 ay içerisinde termik santrallar filtrelemede bu adımı atmazsa, bunu biz dün de bakan arkadaşlarımızla istişare ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da aynı görüştedir. 6 ay içerisinde atılmayan adımları biz bakanlıklar olarak resen atıp o tedbiri gerekirse biz kendimiz alıp çevreyi, doğayı koruyacak adımı kararlı bir şekilde atacağız” ifadelerini kullandı.

2022’ye kadar bekleme gibi bir durumunun söz konusu olmadığını kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Şu anki yasada 6 ay içerisinde bu işe başlamak durumundalar. Başlamazlarsa eğer altıncı ayın sonunda biz gider fiilen bu işlerin yapımına gireriz. İlave bir 6 ay vermiş olacağız öyle düşünelim” şeklinde konuştu.