;
Ekonomi

Aşırı Sıcaklar Bal Rekoltesinde Düşüşe Neden Oluyor

bal

İklim değişikliğinden dolayı son yıllarda bal rekoltesinde düşüş yaşanıyor. Bayburt’ta aşırı sıcaklar nedeniyle son 3 yılda rekolte kovan başına 12 kilogramdan 5 kilograma kadar düştü.

Bayburt’ta bal sağım sezonu sürüyor. Arıcılar, balın sağım işlemlerine Ağustos ayında başlayıp Eylül’de sonlandırıyor. İHA’daki habere göre, Bayburt’ta da, aşırı sıcaklık ve mevsim değişiklerinden dolayı son 3 yılda rekolte kovan başına 12 kilogramdan 5 kilograma kadar düştü. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bal üretimini olumsuz etkilediğini belirten arıcı Şakir Seven, iklim değişikliği ve yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle rekoltede yüksek oranlarda düşüş beklendiğini kaydetti.

Son 3 yılda bal üretim rekoltesindeki düşüş sebebinin iklim değişikliği olduğunu ifade eden Seven, “Son 3 yılda çok ciddi manada rekolte düşüşü söz konusu. 2023 yılı içerisindeki hasatta kovan başına 5 kilogramda kalacağını öngörüyoruz. Kovan başı ortalama 12 kilogram bal elde edilirken bu seneki beklentimiz düşüşün boyutlarını gözler önüne seriyor” dedi.

Aşırı sıcaklıkların rekoltede belirleyici rol aldığına dikkat çeken Seven, “Bizler maalesef 3 yıldır küresel ısınmanın en büyük sıkıntısını sektör olarak yaşamaktayız. Çünkü bu sektör doğa ile temaslı bir sektör. Özellikle bu sene üretimdeki en önemli düşüş sebeplerinden bir tanesi çok ani gelişen çok yüksek sıcaklıklar oldu. Bu bizim sektörü de olumsuz etkiledi. Bizim sektörde aşırı sıcaklıklar, gece ile gündüz arasında aşırı derecede makasın açılması maalesef üretime de olumsuz olarak yansıyor” diye konuştu.