;
Bilim

Arjantin Antarktikası’nda Rekor Sıcaklık

Arjantin’in Antarktika kutup bölgesindeki topraklarında 6 Şubat Perşembe sıcaklık 18,3 dereceye kadar çıktı ve kayıtlardaki en sıcak gün olarak tarihe geçti.

Arjantin’in Antarktika kutup bölgesi topraklarında geçtiğimiz Perşembe günü sıcaklık öğle saatlerinde 18,3 dereceye kadar çıktı ve rekor kırdı. Euronews’in haberine göre 18,3 dereceye kadar çıkan rekor sıcaklık Arjantin Ulusal Meteoroloji Servisi tarafından duyuruldu. Sıcaklık, Arjantin’in kutuptaki Esperanza araştırma üssünde tespit edildi. 1961’den bu yana düzenli kayıt tutan meteoroloji servisinin açıklamalarına göre bir önceki rekor sıcaklık 17,5 dereceydi ve 24 Mart 2015 tarihinde kaydedilmişti.

İklim Haber'i Telegram'da Takip Edin!İklim Haber'i Linkedin'de Takip Edin!

Marambio Üssünde de Yüksek Sıcaklık Ölçüldü

Arjantin’in bir diğer kutup araştırma üssü Marambio’da da benzeri rekor sıcaklık ölçümleri görülüyor. Aynı gün burada da 14,1 derece ile 1971’den bu yana en sıcak gün yaşandı. Bir önceki rekor de 13,8 derece ile 24 Şubat 2013’te kaydedilmişti.

Uzmanlar özellikle son 20 yıldaki gidişata bakarak bundan böyle daha kısa aralıklarla yeni rekor sıcaklıklar kaydedileceğini öngörüyor. Son 114 yıldır kutuplarda keşif ve bilimsel araştırmalar yürüten Arjantin, bölgede askeri yerleşimleri yasaklayan Antarktika Anlaşması’nın da altında imzası olan bir ülkelerden biri.

Kutuplar erimesi ve suların yükselmesi Arjantin gibi ülkeler başta olmak üzere pek çok denizle çevrili ülkeyi ve şehri tehdit ediyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi