fbpx
Politika

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi COP25’te: “Biz Hâlâ Buradayız”

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, ABD Başkanı’nın Paris Anlaşması karşıtlığına rağmen Kongre’nin acilen küresel ısınma konusunu ele alacağını vaat ederek Donald Trump ile olan düellosunu Pazartesi günkü iklim zirvesine taşıdı.

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, İspanya’nın başkenti Madrid’deki iki haftalık Birleşmiş Milletler iklim müzakerelerinin ilk gününde muhabirlere, “Buraya gelerek herkese hâlâ buradayız demek istiyoruz, ABD hâlâ burada” şeklinde konuştu.

Donald Trump’ın, dünyanın en büyük çevre kirleticilerinden biri olan ABD’yi, küresel sıcaklık artışını sanayi öncesine döneme göre 1,5 derece ile sınırlandırmayı amaçlayan Paris Anlaşması’ndan çıkarmak için resmi başvuruda bulunması birçok hükümet ve çevre grubunun tepkisini çekmişti.

Trump, Çin gibi diğer büyük çevre kirleticileri emisyonlarını artırırken, anlaşmaya uyup yerli üreticileri kısıtlamanın ABD ekonomisine zarar vereceğini iddia ediyor.

Pelosi, “Heyetimiz, Kongre’nin iklim krizi konusunda harekete geçme taahhüdünün sağlam olduğu mesajını iletmek üzere burada” açıklamasında bulundu.

Pelosi, devam eden azil soruşturması sırasında Madrid’i ziyaret etme kararının, Demokratlar’ın iklim krizinden doğan “insanlığa karşı varoluşsal tehdit”i ele almak konusundaki bağlılığını gösterdiğini söyledi.

Pelosi kendisine yöneltilen bir soruyu “Burada olma sebebimiz ABD’nin başkanının azledilmesini konuşmak değil” şeklinde yanıtladı ve devam etti: “Biz, olumlu bir şekilde gelecek nesiller için gezegeni kurtarma konusundaki gündemimiz hakkında konuşmak için buradayız.”

ABD eski Başkanı Barack Obama yönetimi altındaki ABD, Paris Anlaşması’na destek için yardıma koşmuştu. Demokratlar; Kasım 2020 seçimlerinde yeniden güç kazanırlarsa, bir kez daha ülkenin ağırlığını bu anlaşmaya koyacağı konusunda dünyanın geri kalanına güven vermek istiyorlar.

Florida Kongre üyesi ve iklim seçim komitesi başkanı Kathy Castor, komitenin ABD emisyonlarını 2050’ye kadar sıfırlayan kapsamlı bir iklim değişikliği yasası tavsiyelerini Mart ayında sunacağını söyledi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.