fbpx
Bilim Ekonomi Politika

17-23 Mayıs Haftalık: Su Seviyesi Tahmin Edilenden Fazla Yükselebilir

17-23 Mayıs tarihleri arasında iklim değişikliği ile ilgili neler yaşandığını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta iklim değişikliği alanında Türkiye ve dünya gündeminde çarpıcı gelişmeler yaşandı. Bunlar arasında öne çıkan ise küresel su seviyesi ile ilgili yayımlanan yeni bir araştırma oldu. Bilim insanları, Grönland ve Antarktika’da buzulların erimesinin hızlanması nedeniyle, küresel çapta su seviyesinin tahmin edilenden daha fazla yükselebileceği, bunun da yüz milyonlarca insanı yerinden edebileceği uyarısında bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi İklim Değişikliği ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gelecek İçin Cumalar’ın ikinci uluslararası buluşması bugün gerçekleşti. Tam da bu buluşmadan önce açıklanan yeni bir çalışma aktivizm ve umut/şüphe arasındaki ilişkinin bilinmeyen noktalarını aydınlatmaya çalışıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü çevre etiketi sistemi kapsamında tekstil, seramik, temizlik kağıdı alanlarında kriterleri yayımladı.

Ekoloji Kolektifi Derneği, “İklim Adaleti İçin Davalar Raporu 2017-2018” çalışmasını yayımladı. Çalışma ile iklim politikalarında çevre hukuku ilkelerine dayalı bir perspektif geliştirilmesi hedefleniyor.

Dünyanın dördüncü büyük çimento şirketi HeidelbergCement emisyon azaltma hedeflerini Paris Anlaşması’nın hedefleri doğrultusunda uygulama taahhüdü verdi. Şirket, bu taahhüdüyle çimento sektöründe bir ilki gerçekleştirecek.

“İklim Değişikliği Değil, İklim Krizi” 

İngiliz yayın organı The Guardian, bundan böyle haberlerinde “iklim değişikliği” yerine “iklim krizi” gibi daha “net” ifadeler kullanacağını açıkladı.

Güney Amerika ülkesi Brezilya, 2019 Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Zirvesi ev sahipliğinden çekilmesinin ardından, Salvador kentinde Ağustos’ta yapılması planlanan bölgesel hazırlık toplantısını da iptal etti.

CDP, 596 kent arasından küresel iklim lideri olmaya hak kazanan 43 kent seçti. Kentlerin çevre performansına göre notlandırıldıkları çalışmada Türkiye’den kent bulunmuyor.

Klasik otomobil alışkanlıklarını yıkmayı ve otomobile yepyeni bir boyut kazandırmayı amaçlayan elektrikli araç sektörünün öncü ülkeleri, otomotivde dönüşümü yakalamak için teşvikler konusunda birbiriyle yarışıyor.

Dünyadaki mahsüle en büyük zirai katkı sağlayan polenlemenin baş aktörü arıların %40’ı yok olma riskiyle karşı karşıya.

Hindistan 2018’de ilk kez güneş enerjisine kömürden daha çok yatırım yaptı, ancak enerji talebinin hızla arttığı ülkede kömür kullanımı da artmaya devam ediyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.