;
COP27 Politika

“Zengin Ülkeler Küçük Ada Devletlerinin Altını Oymaya Çalışıyor” 

zengin

En savunmasız ülkelerden bazılarını temsil eden Küçük Ada Devletleri İttifakı, kilit konularda derin görüş ayrılıklarının devam ettiğinin bir işareti olarak, kayıp ve zarar konusunda isimsiz zengin ülkeleri hedef aldı.

Antigua ve Barbuda Sağlık ve Çevre Bakanı Sir Molwyn Joseph şunları söyledi: “Bazı gelişmiş ülkeler öfkeyle ilerlemeyi durdurmaya çalışıyor ve daha da kötüsü gelişmekte olan küçük ada devletlerinin altını oymaya çalışıyor. Sadece iklim krizinin en kötü etkilerine neden olmakla kalmıyorlar, bu çok taraflı süreçte bizimle oyun oynuyorlar.”

Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı Frans Timmermans ise AB’nin kayıp ve zararı desteklediğini, ancak şu anda gelişmekte olan olarak sınıflandırılan bazı ülkelerin artık kayıp ve hasar finansmanına katkıda bulunacak kadar müreffeh olduğunu söyledi.

Bazı gelişmekte olan ülkelerin yeni bir kayıp ve hasar fonu tesisi teklifinin finansmanın sağlanmasını geciktireceğini, çünkü başlamanın yıllar alabileceğini, oysa finansman sağlamak için mevcut kurumları kullanmanın daha hızlı sonuçlar verebileceğini ekledi: “Kayıp ve zararı finanse etmeye şimdi başlayalım, çünkü yeni bir tesiste bunun yıllar alacağını hepimiz biliyoruz” dedi.

AB’den Uyum için 1 Milyar Euro, Kayıp ve Zarar için 60 Milyon Euro’luk Destek

Timmermans ayrıca bloğun ve 4 üyesinin Afrika’daki uyum çalışmaları için 1 milyar euro sağlayacağını duyurdu. Bahsi geçen dört üye ise Fransa, Almanya, Holland ve Danimarka.

“Bu miktar bir başlangıç noktası” diyen  Timmermans ayrıca AB’nin zarar ve kayıp için 60 milyon euro sağlayacağını ve bu konudaki müzakerelerinin nasıl ilerletileceği konusunda fikirler sunacağını açıkladı.

Mısır, müzakereleri daha hızlı ilerletmek amacıyla kayıp ve hasar, iklim finansmanı ve uyum dahil olmak üzere öne çıkan büyük sorunların her biri için biri gelişmiş, diğeri gelişmekte olan bir ülkeden olmak üzere iki bakan atadı.