;
Politika

“Yüzyılın Davası”: Fransız İklim Davası için 2 Milyon İmza Toplandı

Fransa’da dört sivil toplum kuruluşu tarafından hükümete karşı açılan tarihi davaya destek verenlerin sayısı 2 milyonu geçti. 18 Aralık’ta açılan dava, devleti, yükümlülüğü olmasına rağmen, Fransa’da iklim değişikliğiyle mücadele etmek için somut ve etkin önlemler almamakla suçluyor. Dava, iklim değişikliği tehdidinin karşısında yurttaşların temel haklarının korunmasını amaçlıyor.

Notre Affaire à Tous, Fondation pour la Nature et l’Homme, Greenpeace Fransa ve Oxfam Fransa tarafından Fransız Devleti’ne açılan “Yüzyılın Davası”nda, YouTube kullanıcıları ve bazı Fransız kanaat önderlerinin de desteğiyle, ilk ayın sonunda 2 milyon kişinin desteği ile tarihi bir başarı elde edildi.

Fransız vatandaşlarının bu toplu çağrıya verdikleri yanıt, bu yılın ilk günlerinde Sarı Yelekliler tarafından başlatılan ve akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi için açılan (1,2 milyondan fazla destekçisi olan) imza kampanyası da dahil olmak üzere, daha önce kırılan rekorları geride bıraktı.

Başlıca hedef kitlesi Fransız vatandaşları olan “Yüzyılın Davası” “Il est encore temps” (Hâlâ vakit var) ve “On est prêt” (Hazırız) isimli iki YouTube kolektifinden büyük destek gördü: Davayı desteklemek için yayınladıkları video 18 Aralık’tan bu yana Facebook ve YouTube üzerinden 14 milyonu aşkın kişi tarafından izlendi.

Örgütler artık Fransa başbakanının bu davaya verilen olağanüstü desteğe ve iklim değişikliğinin aciliyetine uygun bir yanıt vermesini bekliyor. STK’lar, ilkbaharda kampanyanın ikinci aşamasını teşkil eden Paris İdari Mahkemesi’nde açılacak iklim eylemsizliği davasına ve imza sahiplerinin bir araya gelecekleri seferberlik toplantılarına hazırlanıyor.

“Yüzyılın Davası”nı destekleyen 2 milyonun üzerinde Fransız vatandaşı mevcut durumun değişeceğine dair umutlarını ifade etti ve hükümete iklim değişikliği konusundaki eylemsizliğini sonlandırması için yapılan çağrıyı destekledi.

Bu kampanya, iklim değişikliği konusunun aciliyetinin belirgin olduğu ve etkilerinin Fransa ve diğer ülkelerde görüldüğü bir dönemde, Fransız vatandaşlarının iklim ve çevre konularındaki artan endişelerini yansıtıyor. “Yüzyılın Davası” kampanyasının başlatıldığı hafta, Fransız meteoroloji ajansı Meteo-France, 2018 yılının, kayıt tutulmaya başlandığı 1900 yılında bu yana, Fransa’daki en sıcak yıl olarak tarihe geçtiğini ve sıcaklıkların art arda dokuz ay boyunca ortalamaların üstünde seyrettiğini açıkladı.

Hükümet İnkâr Ediyor

Bakanlar François de Rugy ve Brune Poirson konunun can alıcı noktasından, yani son 40 yıldır devletin Fransa’nın iklim değişikliğiyle mücadele taahhütlerine uyma ve vatandaşlarını koruma sorumluluğunu yerine getirmemesi konusundan uzak durdular.

Dayanışma ve Ekolojik Dönüşüm Bakanı, bu hukuki yaklaşımı “seragazı emisyonları mahkemede azaltılmaz” sözleriyle eleştirmeyi tercih etti. Bu yorum, kısa süre önce Hollanda’da bir hakim tarafından alınan ve hükümetin 2020 yılına kadar seragazı azaltım hedeflerini artırması ve en az %25 azaltım hedefi vermesi gerektiği yönündeki kararını da görmezden geliyor. Hollanda’nın mevcut azaltım hedefi ise %17.

İklim taahhütlerinin gerisinde kalan ve kendi seragazı azaltım hedeflerinin aşıldığını kabul eden Fransa, mahkeme tarafından suçlu bulunabilir.

Hükümet bu dört örgütün iddialarına şu ana kadar bir cevap vermedi. Hükümetin cevap verme süresi 19 Şubat’ta sona eriyor.