;
Politika

Yüzlerce Kişi BM Okyanus Konferansı’nı Protesto Etti: “Çok Laf, Az Eylem”

Lizbon’daki konferans salonunun dışında yüzlerce aktivist okyanusları kurtarmak için “mavi yürüyüş” düzenledi.

Avustralyalı Aborijin aktivist Theresa Ardler, Portekiz’de düzenlenen BM Okyanus Konferansı’ndaki liderlere, memleketlerindeki balıkçı topluluğu korumakta başarısız olduklarını söylemek için dünyanın yarısını gezdi.

50 yaşındaki Ardler, Avustralya’nın doğu kıyısındaki yerlilerin köyü, Wreck Bay’i çevreleyen masmavi sularda gezen kambur balinaların, yetkililerin yeterince hızlı hareket etmemesi durumunda zarar görmesinden korkuyor.

Ardler, “Okyanus bizim ‘Annemiz’ ve binlerce yaşında – tıpkı atalarımız gibi” derken Lizbon’daki konferans salonunun dışında yüzlerce aktivistle birlikte dünya denizlerini kurtarmak için “mavi yürüyüş” düzenledi.

Ardler, balinalarımı korumak için her şeyi yapacağını belirtti. Deniz yaşamını korumak için devlet başkanları, bilim insanları ve STK’lar da dahil olmak üzere konferans için yaklaşık 7 bin kişi Lizbon’da bir araya geldi.

Protestonun ilk sırasında bulunan Ardler, yetkililerden derin denizde maden çıkarma planlarını durdurmalarını isteyen bir tabela tuttu.

Yine protestoda Greenpeace’ten 38 yaşındaki Laura Meller, liderleri birlikte hareket etmeye ve ulusal yetki alanlarının ötesindeki sömürüye karşı açık denizleri korumak için uzun zamandır beklenen anlaşmanın hayata geçirilmesini talep etti.

Meller, “Gördüklerim ve duyduklarım aslında, çok fazla laf ve az eylemden ibaret. Şu anda dünya liderlerinden ihtiyacımız olan şey, okyanus korumasını sağlamak için harekete geçmek” dedi.

Sharkproject International’dan 27 yaşındaki Tina Reiterer ise, “Şu anda en büyük tehdit aşırı avlanma çünkü pek çok köpekbalığı ağlara takılıyor. Hiç korumaları yok… Bir şeylerin hızlıca değişmesi gerekiyor” diye konuştu.