;
Politika

Yerel Yönetimler için İklim Değişikliği Online Eğitim Programı Başlıyor

Marmara Belediyeler Birliği ile 350 Türkiye, Yereliz, SDSN Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ortaklığında İklim değişikliği online eğitim programı 13 Mayıs’ta başlıyor.

3 – 5 Aralık 2019’da Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen “İklim İçin Kentler Çalıştayı”nın ardından başlatılan yerel yönetimlerin iklim değişikliği başlığında kapasitelerinin geliştirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu çerçeve içinde, belediyelerin ivedilikle azaltım ve uyum çalışmalarına başlamaları için oluşturulan “Sürdürülebilir Şehirler ve İklim Değişikliği Online Eğitim Programı” 13 Mayıs’ta başlıyor. Marmara Belediyeler Birliği ile 350 Türkiye, Yereliz, SDSN Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ortaklığında gerçekleştirilecek eğitim programı yedi hafta sürecek ve toplamda 20 saatlik online dersler belediye çalışanlarına verilecek. Eğitim ardından oluşturulacak küçük çalışma gruplarıyla proje yazımı atölyeleri düzenlenmesi de hedefleniyor. Programı başarıyla tamamlayan belediye çalışanları sertifika almaya hak kazanacak.

Online eğitim programına kayıt için Büyükşehir, il veya ilçe düzeyinde bir yerel yönetimde çalışıyor olma şartı aranıyor. Ayrıca online eğitim programına katılacakların Yerel Yönetim Akademisi sitesindeki formları doldurması gerekiyor.

Eğitim içeriğinde iklim değişikliği genel değerlendirmesi, kentsel iklim adaleti gibi konuların yanı sıra kentlerde enerji dönüşümü, ulaşım, kent planlaması gibi çözümlere yönelik tematik konular işlenecek.

Programa buradan kayıt yaptırabilirsiniz.