;
Politika

Yeni Rapor: Temiz Enerji Yarışı Daha İddialı İklim Politikalarına Yol Açıyor

temiz enerji

Yeni bir değerlendirmeye göre, son üç aydaki iklim hedefleri ile daha iddialı taahhütler sunuldu ancak hiçbiri 1.5 derece hedefi ile uyumlu değil.

İklim geçişi konsorsiyumu The Inevitable Policy Response (IPR), Kasım 2021’deki Birleşmiş Milletler iklim zirvesinden bu yana hükümet ve özel sektörün iklim politikalarını izliyor ve duyuruları güvenilirlik ve hedeflerine göre değerlendiriyor.

IPR, ABD’nin Enflasyon Azaltma Yasası’ndaki (IRA) bir yeşil sübvansiyon dalgasının ve Avrupa Birliği’nin daha temiz enerji kaynaklarını artırma planlarının yardımıyla, Ekim’den Ocak’a kadar olan son üç aylık dönemin şimdiye kadarki en iddialı iklim hedefi dönemi olduğunu söyledi.

Reuters’in haberine göre IPR, bu girişimlerin “iklim eylemi için yeni bir katalizör” sağladığını belirtti. Büyük ekonomiler temiz enerji konusunda liderlik etmek için Çin ile rekabet ediyor.

Bununla birlikte IPR’nin izleyicisi, politikaların küresel sıcaklıklardaki artışı sanayi öncesi seviyelere göre 1,5 derecede sınırlamak ile uyumlu görünmediğini gösteriyor.

Birleşmiş Milletler, iklim değişikliğinin çok daha şiddetli etkilerini açığa çıkarma riskinin ihlal edildiğini söylüyor.

Dünya şimdiden sanayi öncesi seviyelerin yaklaşık 1,1 derece üzerine çıktı. Son 8 yıl kayıtlara geçen en sıcak dönem oldu.

IPR proje direktörü Mark Fulton, “ABD IRA tarafından başlatılan ve AB Yeşil Sanayi Planı tarafından takip edilen temiz enerjide zirveye ulaşma yarışı, COP27’den bu yana diğer olumlu politika duyurularıyla birleştiğinde, son beklentilere göre temiz enerjide bir hızlanmaya işaret ediyor” dedi.

IPR, son çeyrekte izlenen 117 küresel politika duyurusundan 89’unun yeterli güvenilirliğe sahip olduğunu, 68’inin 1,8 derecelik bir sıcaklık artışı tahminini desteklediğini veya doğruladığını söyledi.