fbpx
Bilim

Yeni Rapor: İklim Değişikliği Bebeklerin Kalbini Etkileyebilir

Bilim insanları, hamilelik sırasında küresel iklim değişikliğinden kaynaklanan etkilere maruz kalmış bebeklerin kalp rahatsızlığıyla doğma riski taşıdığı uyarısında bulundu.

Yapılan bir bilimsel çalışma, hamilelik sırasında bebeklerin iklim değişikliğinden etkilenerek kalp rahatsızlığıyla doğabileceğini ortaya koydu. AA’nın CNN kaynaklı haberine göre; sonuçları Journal of the American Heart Association dergisinde yayımlanan çalışmada, kadınların hamilelik sırasında iklim değişikliğinin tetiklediği yüksek sıcaklıklara maruz kalmaları nedeniyle 2025 ve 2035 yılları arasında çok sayıda bebeğin kalp rahatsızlığıyla doğma riskinin bulunduğu belirtildi.

Hesaplamalara göre, ABD’de gelecek 11 yılda sadece iklim değişikliği kaynaklı 7.000 doğuştan kalp hastalığı vakası görülebilir.

ABD’de yayımlanan yıllık “Ulusal Doğum Kusurlarını Önleme Çalışması”nın verilerini kullanan araştırmacılar, iklim değişikliğine neden olan faktörlerin başlıca doğum kusurlarını nasıl tetikleyebileceğine konusunda çıkarımlar yaptı.  Araştırmacılar, önceki bilimsel çalışmaların iklim değişikliğinin insan sağlığında 20. yüzyılda kaydedilen ilerlemeyi durdurduğunu ve tersine çevirebileceği konusunda tespit ve öngörülerde bulunduğunu, ancak bu durumun gebelik ve doğum kusurları üzerindeki etkisi konusunda yapılan araştırmaların sınırlı kaldığını ifade etti.

Çalışmada, “Hem gebelerin sayısındaki potansiyel artış hem de annelerin maruz kaldığı yüksek sıcaklıklar, iklim değişikliğinin üreme sağlığı üzerinde endişe verici bir etkisi olabileceğini gösteriyor” değerlendirmesi yer aldı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.