;
Bilim

Yeni Çalışma: Küresel Isınma Gebelikte Riski Artırıyor

Yeni yayımlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre hava sıcaklığında her bir derecelik artış, erken doğum ve düşük riskini ortalama %5 artırırken, uzun süreli sıcaklık dalgasında erken doğum olasılığı %16 yükseliyor.

İklim krizine bağlı küresel ısınmanın gebelik risklerini artırdığı tespit edildi. Sonuçları BMJ dergisinde yayımlanan çalışma çerçevesinde, 7’si düşük ve orta gelir seviyesine sahip 24 ülkede yapılan 70 araştırmanın bulguları değerlendirildi.

Çalışmada, hava sıcaklığında her bir derecelik artışta, erken doğum ve düşük riskinin ortalama %5 arttığı, uzun süreli sıcaklık dalgasında erken doğum olasılığının %16 yükseldiği görüldü.

Uzmanlar, 28 araştırmanın 18’inde doğum kilosu ile sıcağa maruz kalma, 47 araştırmanın 40’ında da erken doğum ile sıcağa maruz kalma arasında bağlantı keşfedildiğine dikkati çekti.

Yüksek sıcaklıkların erken doğum ve düşük üzerindeki etkisinin, özellikle düşük ve orta gelir seviyesine sahip ülkelerde daha fazla gözlendiği ifade edildi.

Çalışmanın, gebe kadınların, sıcaklıkla bağlantılı koşullarda yüksek riskli gruplar arasında yer aldığını ortaya koyduğu vurgulandı.

Gebeliğin, kalbin daha fazla çalışması, iç sıcaklığın artması, sıcaklık stresine, yorgunluğa ve sıvı kaybına karşı daha savunmasız hale gelme gibi vücutta birtakım değişikliklere yol açtığı belirtiliyor.