;
Ekonomi

Yeni Çalışma: Kömür “Sigortalanamaz” Oluyor

Yeni bir rapora göre, Avrupalı şirketler ile birlikte ABD’li ve Avustralyalı sigorta şirketlerinin de kömür projelerini sigortalamayacaklarına dair yaptıkları açıklamalar, kömürü “sigortalanamaz” bir varlık haline getiriyor.

Yeni bir rapora göre, kömür projelerinden çekilen sigorta şirketlerinin sayısı bu yıl ikiye katlandı. ABD’li şirketlerin ilk kez harekete geçmesiyle İngiltere’nin en büyük sigorta borsası Lloyd’s of London ve Asyalı sigorta şirketleri, fosil yakıtlara sigorta sağlayan son şirketler konumuna geldi.

Fosil yakıtlar ile çalışan dünyanın en büyük 35 sigorta şirketini listeleyen rapor, iklim krizinin en büyük sebeplerinden biri olan kömürün, birçok kömür projesinin sigorta teminatı olmadan finanse edilemeyecek, hayata geçirilemeyecek veya işletilemeyecek olması nedeniyle “sigorta edilememe yolunda olduğunu” duyurdu.

İçerisinde Greenpeace, Client Earth ve Urgewald’ın da bulunduğu The Unfriend Coal kampanyasının hazırladığı rapor dün Madrid’de COP25’in başlamasıyla, Londra’da iklim riski ve sigorta üzerine gerçekleşen bir konferansta sunuldu.

Kömür politikalarından çıkan ilk sigorta şirketleri Avrupa’dandı, ancak Mart ayından bu yana ABD’li sigorta şirketleri Chubb, Axis Capital ve Avustralya’daki QBE ve Suncorp şirketleri kömür projelerini sigortalamama veya kısıtlama taahhüdünde bulundu.

Sigorta sektörünün küresel varlıklarının%37’sine eşdeğer, toplam varlık değerleri ise 8,9 milyar dolarlık en az 35 sigorta şirketi kömür yatırımlarından çekilmeye başladı. Bir yıl önce, 6 milyar dolardan daha fazla varlığa sahip 19 sigorta şirketi kömürden çekildiklerini açıklamıştı.

Unfriend Coal kampanya koordinatörlerinden Peter Bosshard iki ila üç yıl içinde çoğu kömür projesini sigortalatmanın neredeyse imkansız olacağını düşünüyor.

Küresel sıcaklıklar arttıkça kasırgalar, orman yangınları ve su baskınları daha sık ve şiddetli hale geldi. Bu, sigorta şirketleri için daha yüksek maliyet demek.