fbpx
Bilim

Yeni Araştırma: Toplumun Büyük Çoğunluğu Afetlerin Nedeninin İklim Krizi Olduğunu Düşünüyor

İklim Haber ve KONDA tarafından yayımlanan “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019” araştırma­sına göre, toplumun önemli bir çoğunluğu sel ve kuraklık gibi afetlerin arttığını ve bu afetlerin arkasında iklim krizinin olduğunu düşünüyor.

İklim değişikliğiyle afetler arasındaki bağlantıya odaklanan “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019” araştırmasına göre toplumun önemli bir kesimi iklim krizini ve afetleri ilişkilendiriyor.

Toplum tarafından afetler ile iklim değişikliği arasında bağlantı kurulup kurulmadığı öğrenilmeye çalışılan araştırma kapsamında, an­ket katılımcılarına iki soru yönetildi.

Çalışmaya göre Türkiye toplumunun büyük çoğunluğu, sel ve kuraklık gibi afetlerin arttığını ve bu afetlerin nedeninin iklim krizi olduğunu düşünüyor. Toplumun %70’i iklim afetlerinin arttığını söylerken, her 10 kişiden yedisi “Türkiye’de son yıllarda görünen sel, fırtına, aşırı sıcaklık ve kuraklık gibi düzensiz hava olaylarında iklim değişikliğinin rolü olduğunu düşünü­yor musunuz?” sorusuna da evet yanıtını veriyor.

“Türkiye’de afetler arttı” diyenle­rin %62’si, bu konuda iklim değişikliğinin rolü olduğunu düşünüyor.

AK Parti’ye oy verenlerin %65’i, CHP’ye oy verenlerin %78’i Türkiye’de afetlerin arttığını düşünüyor. Bu konuda en yüksek oran ise %81 ile İyi Parti seçmenlerine ait.

Üniversite mezunlarının %76’sı afetlerin arttığını ifade ederken, eğitim durumu lise altı olanlarda bu oran %70’e düşüyor.

Hayat tarzını dindar muhafazakârlar olarak ta­nımlayanlar %64, geleneksel muhafazakâr olarak tanımlayanlar %72, modern olarak ta­nımlayanlar ise %75 oranında afetlerin arttığı­nı düşünüyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı ve Enerji Tercih­leri 2018” araştırmasında da afetlerin artıp artmadığı ko­nusunda toplumun düşüncelerini sorulmuş, her 10 ki­şiden yedisi afetlerin arttığını düşündüğünü belirtmişti.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Climate Change Perception in Turkey 2019 Survey

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.