;
Ekonomi

Yeni Anket: Bankaların Risk Gündeminde İklim Değişikliği En Üst Sırada 

EY’nin (Ernst & Young) bu yıl 11.’sini gerçekleştirdiği “Global Bankacılık Risk Yönetimi Anketi”, iklim değişikliği ile ilişkili risklerin bankalar için en büyük endişe kaynağı olduğunu ortaya koyuyor. Ankete katılan risk yöneticilerinin %91’i iklim değişikliğini gelecek beş yıl için en önemli risk olarak görüyor.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, 33 ülkeden 88 bankanın üst düzey risk yönetimi uzmanları ile gerçekleştirdiği “Global Bankacılık Risk Yönetimi Anketi”nin sonuçlarını açıkladı. Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) işbirliğiyle bu yıl 11.’si yapılan anket bankaların risk yönetimi gündemlerini ve planlarını mercek altına alıyor.

İklim Değişikliği ile İlgili Acil Adım Atılmalı

Asya-Pasifik, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, Latin ve Kuzey Amerika bölgelerinden bankalara dair bulgular içeren anketin sonuçlarına göre; bankaların risk yönetimi birimleri için en büyük endişe kaynağını iklim değişikliği ilişkili riskler oluşturuyor. Ankete katılan risk yöneticilerinin %91’i iklim değişikliğini gelecek beş yıl için en önemli risk olarak görüyor. Söz konusu oranın 2019’da %52 seviyesinde olması, bankalar için iklim değişikliği risklerinin kayda değer şekilde arttığına işaret ediyor. Bununla birlikte yöneticilerin %49’u iklim değişikliği riskleriyle ilgili olarak gelecek 12 aylık dönemde acilen adım atılması gerektiğini dile getiriyor. 2019 yılında ise yöneticilerin yalnızca %17’u böyle düşünüyordu. İklim değişikliği dışında yöneticilerin %83’ü küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin risklerin öne çıktığını ifade ediyor.

Çevresel, Sosyal ve Yönetişim Risk Gündeminde Ön Plana Çıkıyor

EY Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Damla Harman, anket sonuçlarıyla ilgili olarak, “Geçtiğimiz yıl iklim değişikliğinin hızlı bir şekilde bankaların uzun vadeli risk gündemlerinde üst sıralara yükseldiğini gözlemledik. Dünya pandemi sonrası düzene uyum sağlamaya başlıyor. Bankaların yönetim kurulları ve kıdemli yöneticileri de bu dönemde organizasyonlarının direncini farklı boyutlarda güçlendirmeye odaklanıyor. İklim ile ilgili risklerin yanı sıra çevresel, sosyal ve yönetişim konularının finansal hizmet sektörünün risk yönetim gündemindeki yerini koruyacağını öngörüyoruz” dedi.

Ankete göre; bankalar pratikteki fiziksel ve geçiş dönemi risklerini değerlendirme yeteneklerinin halen olgunlaşmakta olduğunu ortaya koyuyor. Bankların %54’ü iklim değişikliği ile ilgili maruz kalınan risklere ilişkin hazırlık niteliğinde bir anlayışa, %28’i ise kapsamlı bir anlayışa sahip.

Etiketler