;
Bilim

Yangınlar Devam Ediyor, Kayıplar Artıyor

Türkiye’de 28-29 Temmuz tarihlerinde 21 ilde 63 orman yangını çıktı. Bunların 20’sini söndürme çalışmaları devam ederken, yangınların en yoğun görüldüğü yerlerden Antalya’nın Manavgat ilçesinde üç kişi, Muğla’nın Marmaris ilçesinde ise bir kişi yaşamını yitirdi.

Manavgat, Marmaris ve Bodrum’da yangınlar yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. Bazı köy ve mecralar ile turistik tesislerin bazıları tahliye edildi. Ayrıca binlerce hayvanın telef olduğu belirtildi. Resmi açıklamalara göre, çıkan orman yangınlarından 43’ü kontrol altına alınırken, 20 yerde ise yangınlar devam ediyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dün akşam saatlerinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Adana’da altı, Osmaniye’de iki, Antalya ve Mersin’de dörder, Muğla’da üç yer ile Kayseri’nin Yahyalı ilçesindeki yangınları kontrol altına alma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Antalya’da bulunan Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile “telefonda sürekli görüşerek” çalışmalar hakkında anlık bilgi aldığını aktardı.

AA’ya göre, Erdoğan, yangınların kontrol altına alınması ve tamamen söndürülmesi için devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu belirtti.

Bakan Pakdemirli, dün gündüz saatlerinde yaptığı açıklamada, yangınların nedeniyle ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Pakdemirli, “Yangınların sebebiyle ilgili çok yönlü soruşturma ve araştırma ilgili kolluk kuvvetleri ve adli mercilerle yapılıyor” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat’taki yangının aynı anda birden fazla noktada başladığını belirterek, sabotaj ihtimalini safdışı bırakmadıklarını ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü açıkladı.

Özkoç, “(Soylu) Ülkemizin çeşitli yerlerinde çıkan orman yangınlarının bir sabotaj sonucu çıktığına dair istihbarat bilgisine henüz ulaşılamadığını söyledi. Yangınların aşırı sıcak dolayısıyla çıkabileceğini düşündüklerini ifade etti” dedi.

Özkoç ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde, milletvekilleri ve belediye başkanlarının yangınla mücadele çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Yangınlarla ilgili hasar tespit çalışmalarının başlatıldığı da açıklandı.

Pakdemirli, yangınlara iki insansız hava aracı, üç uçak, 38 helikopter, bir insansız helikopter, 680 arazöz ve 4 bin personelle müdahale edildiğini duyurdu.

Türk Hava Kurumu da yaptığı açıklamada, Manavgat dahil çeşitli bölgelerde üç yangın söndürme uçağı, 15 helikopter ve iki yangın söndürme helikopteri ile müdahale ettiklerini belirtti.

Destek Mesajları

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başsağlığı dilediğini söyledi.

Zelenski, “Ukrayna, Türkiye’ye gereken her türlü yardımı sağlayacaktır. Bir yangın söndürme uçağımız yarın Türkiye’ye doğru yola çıkacak. Ukrayna halkı, bu zor dönemde dost Türkiye halkının yanındadır” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Bakan Çavuşoğlu da telefonda bir görüşme gerçekleştirdi.

Dendias, “gerekli olması halinde yardıma hazır oldukları” mesajını iletti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, yangınlarda hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

Bayramov, “Bu zor günlerde kardeş Türkiye’nin yanındayız, her türlü desteği göstermeye hazırız” dedi.