;
Politika

Vietnam’ın Kömürden Çıkması Adına 15 Milyar Dolarlık Paket Hazırlandı

vietnam

G7, Vietnam’ın kömür kullanımını azaltması için 15 milyar dolar önerdi.

G7 sanayileşmiş ülkeleri, kömürden uzaklaşmaya geçişini hızlandırmak için finansman konusunda önümüzdeki hafta yapılacak bir zirvede anlaşmak üzere Vietnam’a 15 milyar dolarlık yeni bir teklifte bulundu.

Dünyanın en büyük 20 kömür kullanıcısı arasında yer alan Vietnam’ın başlangıçta COP27’de G7 ülkeleriyle “adil enerji geçişi ortaklığı” olarak adlandırılan oluşuma kaydolması planlanıyordu, ancak üst düzey görüşmeler toplantıdan önce kesilmişti.

Vietnam bunun ardından, revize edilmiş bir enerji planı taslağı kapsamında 2030 için kömürlü termik santral hedefini yükseltirken, yenilenebilir enerji hedeflerinin ölçeğini küçültmüştü.

Hükümetin en son temel senaryosuna göre kömürün, 2030’a kadar 36 gigawatt’tan (GW) fazla kurulu kapasite ve önümüzdeki yıllarda inşa edilecek kömürle çalışan yaklaşık 21 adet yeni elektrik santralı ile Vietnam’ın en önemli enerji kaynağı olmaya devam edeceği tahmin edilmişti.

Bu gelişmelerin ardından ise, G7 ülkeleri kömürden çıkışı hızlandırmak için Vietnam’a 15 milyar dolarlık bir teklifte bulundu.

Kaynaklar, Vietnam’ı teklifi desteklemeye ikna etmek için, Avrupa Birliği ve İngiltere liderliğindeki Batılı müzakerecilerin, hemen hemen tamamen kamu sektöründen alınan kredilerden ve aynı miktarda özel sektörden verilen taahhütlerden oluşan 7,5 milyar doları içeren daha büyük bir mali paket önerdiğini bildirdi.