;
Politika

Uluslararası Af Örgütü: İnsan Hakları için İklim Eylemine Yönelik Hedefler Artmalı

2-13 Aralık tarihleri arasında Madrid’de gerçekleşecek COP25 kapsamında Uluslararası Af Örgütü, insan haklarının iklim krizi karşısında korunmasına yönelik hükümetlerin işbirliği içinde iddialı eylemlerde bulunması çağrısında bulunuyor.

Uluslararası Af Örgütü COP25’in başlamasına günler kala açıklama yaptı. Kurumdan yapılan açıklamada “İnsan haklarını korumayı temel alarak seragazı emisyonlarının azaltımını, küresel sıcaklıkların olabildiğince düşük tutulması ve ısınmayı 1.5 dereceden daha yüksek olmamasını kapsayan iklim eylemine yönelik hedefleri artırın” çağrısında bulunuldu.

Kurum, mümkün olan en kısa sürede, küresel ortalama sıcaklıkların mümkün olduğu kadar düşük ve sanayi öncesi seviyeye göre 1,5 derece üzerinde olmayacak şekilde 2030 ve 2050 yılları için emisyon azaltım hedefleriyle uyumlu olacak Ulusal Katkı Beyanlarını (NDCs) duyurulmasını talep etti.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre NDC’ler:

– IPCC’nin rehberliğinde, insan haklarıyla tamamen uyumlu olacak şekilde fosil yakıt sübvansiyonlarının bitirilmesini ve %100 sıfır karbon enerjiye geçişi içeren açık zaman çizelgelerini,

– 2050’den önce şirketlerin sıfır karbon emisyonuna doğru ilerlemelerini sağlayan düzenlemeler ve politika önlemleri oluşturulmasını içermeli.

Kurum, bu maddelerin yanı sıra NDC’lerin tasarımı, uygulanması ve yönetimi iklim krizinden en çok etkilenen nüfusun ve toplulukların katılımını güvence altına alan önlemlere dair bilgileri de barındırması gerektiğini belirtti.

Örgüt, insan hakları hukuku ve 16. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (barış ve adalet) ile uyumlu olarak tüm iklim politikaları ve stratejilerinde bilgi edinme, katılım ve etkili hukuk yollarının yanı sıra ifade ve toplanma özgürlüğüne saygı duyulması gerekliliğini de vurguluyor.

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi