;
COP27 Politika

Tuvalu’nun Gidecek Yeri Yok, Metaverse’e Taşınıyor 

Tuvalu

Tuvalu Dışişleri Bakanı Simon Kofe, fikrin, kültürlerini ve tarihlerini dijital bir alanda korumaya dayandığını söyledi.

Tuvalu, yükselen deniz seviyeleri küçük Pasifik ada ulusunu sular altında bırakmakla tehdit ederken, adaları ve önemli noktaların tarihini ve kültürünü koruyarak kendisinin dijital bir versiyonunu inşa etme planını açıkladı.

Tuvalu Dışişleri Bakanı Simon Kofe, COP27 iklim zirvesinde ülkesinin hayatta kalması için alternatif çözümlere bakma zamanının geldiğini ve buna Tuvalu’nun artırılmış ve sanal gerçeklik (VR) kullanan çevrimiçi bir dünya olan metaverse’deki ilk ülke olmasını da içerdiğini söyledi.

Video mesajda, “Toprağımız, okyanusumuz, kültürümüz insanımızın en değerli varlıkları ve onları korumak için buluta taşıyacağız” dedi. Kofe konuşmasını yükselen deniz seviyelerinin tehdidi altındaki bir adacığın dijital kopyası üzerinde dururken yaptı.

Kofe, geçen yılki COP26’da, Tuvalu’nun iklim değişikliğinin ön saflarında nasıl yer aldığını göstermek için konuşmasını denizde yapmış ve tüm dünyanın dikkatini çekmişti.

Tuvalu, küresel olarak ülkelerin iklim değişikliğini önlemek için yeterince çaba göstermediğini ve bu nedenle harekete geçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Tuvalu, kendisini metaverse’e taşıyan ilk ülke olacak. Duyurudan önce Reuters’e konuşan Kofe, “Fikir, bir devlet olarak işlev görmeye devam etmek ve bunun ötesinde kültürümüzü, bilgimizi, tarihimizi dijital bir alanda korumaya dayanıyor” dedi.

Avustralya ile Hawaii arasında, dokuz adadan oluşan ülkede 12 bin kişi yaşıyor. Tuvalu, uzun süredir iklim değişikliği riskleri ile mücadele ediyor.

Başkent bölgesinin yaklaşık %40’ı yüksek gelgit olaylarında sular altında kalıyor ve yüzyılın sonuna kadar tüm ülkenin sular altında kalacağı tahmin ediliyor.

Kofe, dijital bir ulusun yaratılmasının Tuvalu’nun tamamen sular altında kalsa bile bir devlet olarak işlev görmeye devam etmesine izin vereceğini umduğunu söyledi.